To działa w dwie strony. Gdy byliśmy mali, potrzebowaliśmy czuć ich miłość i zaufanie. Oni zapewniali nam poczucie bezpieczeństwa, ale także oczekiwali, iż mogą nam ufać. Powtarzali: "Z każdym problemem możesz się do mnie zwrócić". No więc zwierzaliśmy się im z mniejszych i większych trosk. W końcu jednak dorośliśmy.
Jeśli będąc dziećmi ,udało nam się zbudować z rodzicami dobrą relację, na pewno tak jest i teraz, kiedy jesteśmy już dorośli. Bywa, iż ojciec jest dla nas wzorem mężczyzny, a matka – najlepszą przyjaciółką. Czy jednak oznacza to, iż możemy rozmawiać z nimi na wszystkie możliwe tematy? Okazuje się, iż warto zachować pewną granicę. Co lepiej zatrzymać dla siebie?
To, z iloma mężczyznami spałaś
"Bez względu na to, jak liberalni są twoi rodzice, ty przez cały czas jesteś ich dzieckiem. Opowiadając o tak intymnych szczegółach możesz wprawić ich w zakłopotanie" - mówi psycholog i trenerka życia Ana Jovanovic dla portalu popsugar.co.uk. Wyobraź sobie przeciwną sytuację: chciałabyś słuchać o łóżkowych perypetiach swoich rodziców?
Kiedy ich okłamywałaś
Nie wspominaj lepiej tych czasów. To się pewnie czasem zdarzało i dla ciebie nie ma to już znaczenia, ale dla nich może okazać się bolesne. Poza tym, te zwierzenia mogą jednak położyć się jakimś cieniem na zaufaniu, którym darzą cię rodzice. "Jeśli nie masz jakiegoś bardzo ważnego powodu, by to robić, lepiej daj sobie spokój" - mówi Jovanovic.
Nie wytykaj im rodzicielskich błędów
Nie mów, iż nigdy nie będziesz takim rodzicem jak twoja mama, czy tata. Oni nie chcieli cię skrzywdzić, postępowali tak, jak postępowali, ponieważ chcieli dla ciebie jak najlepiej. Pamiętaj, każdy ma swoją historię, swoje obciążenia. Nimi także coś powodowało. Natomiast dla ciebie samej, bardzo dobrze jest, byś umiała wyciągnąć wnioski z błędów rodziców i nie powielała ich we własnym życiu.
Nie zdradzaj szczegółów swojego konta bankowego
Jeśli wyznasz, iż brakuje ci pieniędzy lub iż planujesz wzięcie dużego kredytu, będą bardzo to przeżywać. "Mogą martwić się, iż źle zarządzasz swoimi finansami" - tłumaczy psycholożka. To, jak gospodarujesz swoimi zasobami, powinno być wyłącznie twoją sprawą.
Nie obgaduj przed nimi swojego partnera
Może stać się tak, iż ty będziesz chciała sobie tylko ulżyć i choćby nieco wyolbrzymisz daną sprawę, a oni pomyślą, iż dzieje się coś bardzo złego. Ty wiesz, iż twój partner ma złe i dobre cechy, ale jeżeli opowiadasz mamie tylko o tych irytujących, to jaki ma ona jego obraz?
Nie obciążaj ich swoimi najbardziej mrocznymi myślami
Nie mów: "Nie wytrzymam tego i kiedyś wyskoczę z okna", bo dla osoby, która bardzo cię kocha, te słowa mogą brzmieć przerażająco. "Jeśli czujesz potrzebę wyładowania się, porozmawiaj z najbliższymi przyjaciółmi lub, jeżeli te myśli są częstsze, poszukaj terapeuty" - podpowiada Jovanovic.
Daruj sobie wyjaśnianie, iż czasem nie skorzystałaś z ich rad
Rodzice chcą się czuć potrzebni i użyteczni, będzie im przykro, gdy się o tym dowiedzą. Z drugiej strony, mogą choćby się obrazić i więcej niczego ci nie sugerować, podejrzewając, iż i tak nie weźmiesz pod uwagę ich zdania.
"Podejrzane" szczegóły ze swojego życia zostaw dla siebie
Wiedza o takich rzeczach jak zamawianie chińszczyzny cztery razy w tygodniu, odsypianie kaca przez pół niedzieli czy przypadkowe flirty, nie jest do niczego potrzebna ani twojej mamie, ani twojemu tacie. "Wasi rodzice są starsi i dorastali w innym świecie, a może w innej kulturze. Mieli inne zasady. Mogą poczuć się niekomfortowo, a choćby martwić się o ciebie. To nie ma sensu" - wyjaśnia psychoterapeuta Adamaris Mendoza.
Rodzice niech zostaną rodzicami
Ciężko nie zgodzić się z powyższymi radami. W końcu chcemy mieć jak najlepsze relacje z rodzicami. Jest tyle innych tematów, które możemy razem poruszyć, a które nie sprawią, iż starsi już ludzie będą się bez potrzeby zamartwiać. Oni już i tak nie mają wpływu na nasze życie, po co więc obciążać ich informacjami, z którymi nie będą mogli nic zrobić?