70 lat od rekordu Rogera Bannistera

bieganie.pl 1 tydzień temu

Wczoraj obchodziliśmy wyjątkową, sportową rocznicę. Dokładnie 6 maja w Oxfordzie Roger Bannister jako pierwszy przebiegł 1 milę w czasie poniżej 4 minut. Brytyjczyk był wówczas 25-letnim studentem medycyny, a swój historyczny bieg ukończył w czasie 3:59,4.

Do rekordowego biegu doszło w wietrzny dzień, kiedy to podmuchy sięgały ponad 40 kilometrów na godzinę. Bannister obawiał się, iż warunki atmosferyczne pokrzyżują mu plany, ale innego zdania był jego trener Franz Stampfl:

Roger, pogoda jest okropna, ale choćby jeżeli będzie tak źle jak teraz, to myślę, iż jesteś w stanie przebiec milę w 3:56. jeżeli dziś odpuścisz, możesz sobie tego nie wybaczyć do końca życia. Będziesz czuł ból, ale co to takiego? To tylko ból – mówił trener Stampfl.

O 17:15 – 45 minut przed planowanym startem – zaczęło padać i Bannister wyczuwał, iż jego pacemakerzy – Chris Brasher i Chris Chataway są coraz bardziej poirytowani jego brakiem pewności siebie. Kwadrans później przestało padać i zawodnik mógł bez problemu przygotować się do próby bicia rekordu świata.

Podobno Bannister czuł się tak dobrze na pierwszym okrążeniu, które pokonał w czasie 57,7 s., iż krzyczał do Brashera, by ten biegał jeszcze szybciej. Na półmetku miał czas 1:58:3. Trzecie okrążanie było wolniejsze, ale zdołał wykrzesać w sobie energię na samą końcówkę i złamał nieosiągalną do tej pory barierę.

To było tak, jakby wszystkie moje kończyny zostały złapane w coraz mocniejsze imadło – wspominał Bannister w swojej autobiografii.

Pod każdym względem uważam, iż jest to prawdopodobnie szczyt wszystkich osiągnięć sportowych w ciągu ostatnich 100 lat – powiedział inny wybitny brytyjski lekkoatleta, a w tej chwili prezydent World Athletics Sebastian Coe.

Szef światowej lekkoatletyki dodał, iż para kolców, w których sam startował ważyła mniej, niż jeden but Bannistera, który dodatkowo ścigał się na torze żużlowym, a nie na tartanowej bieżni.

1954 rok był najlepszy w karierze Bannistera. Został wtedy mistrzem Europy na 1500 metrów oraz wywalczył złoty medal podczas Igrzysk Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej na 1 milę. Cztery lata wcześniej zdobył brązowy medal mistrzostw Europy na 800 metrów. Na Igrzyskach Olimpijskich nigdy nie stanął na podium. W Helsinkach w 1952 roku pobił rekord kraju na 1500 metrów (3:46.0), ale wystarczyło to tylko na zajęcie czwartego miejsca.

Brytyjczyk nie cieszył się długo z rekordu świata. Już półtora miesiąca później Australijczyk przebiegł 1 milę w czasie 3:58,0. W kolejnych latach rekordzistami w tej konkurencji byli m.in.: Herb Elliott, Peter Snell, Sebastian Coe, Steve Ovett, Steve Cram, Noureddine Morceli i Hicham El Guerrouj do którego należy obecny rekord ustanowiony w 1999 roku (3:43.13).

Po karierze sportowej Bannister został neurologiem. W 1975 roku otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej Elżbiety II. Zmarł 3 marca 2018 roku.

Idź do oryginalnego materiału