w tej chwili wizyty w prywatnych placówkach stomatologicznych wiążą się z potężnym wydatkiem. Ceny choćby najprostszych zabiegów pozostawiają wiele do życzenia, co sprawia, iż wiele osób nie może pozwolić sobie na to, by zadbać o własne zęby. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oferuje jednak szereg usług, z których osoby ubezpieczone mogą skorzystać bez żadnych opłat. Od 3 lipca 2025 roku leczenie stomatologiczne w ramach NFZ pozostało bardziej atrakcyjne. Wszystko przez nowe możliwości.
REKLAMA
Zobacz wideo Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma choćby szczoteczki do zębów
Dentysta na NFZ. Od tego roku lista świadczeń jest dłuższa
Jeszcze w ubiegłym roku dofinansowanie z NFZ na dentystę wynosiło 500 złotych, ale w tej chwili w ten sposób można zaoszczędzić choćby 600 złotych. Aby skorzystać z takiej pomocy, należy być ubezpieczonym. Choć jest to jedyny warunek, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż płatne wizyty w gabinetach stomatologicznych nie są jedynym rozwiązaniem. Bezpłatne usługi dotyczą jednak głównie podstawowych zabiegów, które realizowane są w placówkach posiadających podpisaną umowę z NFZ. W ramach takiej profilaktyki najczęściej przeprowadzane są przeglądy jamy ustnej oraz skaling (usuwanie złogów kamienia nazębnego). Zabiegi te obejmuje dofinansowanie w wysokości 100 proc. Ponadto darmowy przegląd można wykonać choćby trzy razy w roku. Na tym jednak nie koniec.
Sprawdź również: Nadchodzi rewolucja w L4. Zmiany już od pierwszego dnia zwolnienia. "Za chorobę nie powinno się karać"
3 stycznia 2025 roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które rozszerzyło koszyk świadczeń stomatologicznych opłacanych przez NFZ. W efekcie pojawiła się możliwość wykonania zdjęć pantomograficznych u pacjentów dorosłych leczonych endodontycznie i protetycznie. Można zrobić je raz na pięć lat, a świadczenie obejmuje zarówno wykonanie zdjęcia, jak i jego opisanie oraz wprowadzenie go do dokumentacji medycznej. Osoby, które chcą skorzystać z takiej usługi w ramach NFZ, muszą otrzymać skierowanie od lekarza dentysty posiadającego specjalizację lub lekarza dentysty w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. W takim skierowaniu powinno znaleźć się uzasadnienie konieczności wykonania badania.
Stomatolog na NFZ. Pacjenci mogą zaoszczędzić choćby kilkaset złotych
Jak informuje serwis PoradnikZdrowie.pl, nie zmieniły się natomiast zasady wykonywania zdjęć pantomograficznych u dzieci i młodzieży w wieku od pięciu do 18 lat. W tym przypadku zdjęcie może zostać wykonane raz na trzy lata razem ze świadczeniami gwarantowanymi z zakresu leczenia stomatologicznego. Średni koszt wykonania pantomogramu określono na kwotę 78,50 złotych. Z wyliczeń serwisu Infor wynika zaś, iż po zsumowaniu wartości finansowanych przez NFZ usług wykonywanych w gabinetach prywatnych, osoby ubezpieczone mogą zaoszczędzić około 610 złotych. Na liście takich świadczeń, według serwisu DentHelp, znajdują się:
raz w roku badanie stomatologiczne i trzy razy w roku przegląd jamy ustnej,
dwa zdjęcia RTG zębów oraz pantomogram raz na trzy lata,
leczenie próchnicy,
leczenie kanałowe (od jedynek do trójek),
leczenie protetyczne,
usunięcie kamienia nazębnego z zębów w jednym łuku raz do roku,
leczenie zmian na błonie śluzowej na każdej wizycie,
chirurgiczne usunięcie zęba (także wycinanie zmian błony śluzowej czy usunięcia torbieli),
znieczulenie,
leczenie i profilaktyki zębów mlecznych i stałych dzieci i młodzieży do 18. roku życia,
leczenie ortodontycznego dzieci do 12. roku życia,
zdjęciepantomograficzne u pacjentów dorosłych leczonych endodontycznie i protetycznie raz na pięć lat.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.