Refluks żołądkowo-przełykowy, refluks kwasowy lub też refluks przełyku to problem, z którym walczy miliony ludzi na całym świecie. Co bardzo ważne, część z nas choćby nie zdaje sobie sprawy z tego, iż walczy z tą przypadłością. Problem w tym, iż refluks może przyczynić się do powstania innych chorób lub nasilić ich objawy. Dla przykładu refluks żołądkowo-przełykowy może zaostrzyć astmę, o czym świadczy fakt, iż większość osób chorych na astmę cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy.
Jak zdiagnozować, czy mamy do czynienia z refluksem?
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, iż refluks jest stanem przewlekłym. Cokolwiek jesz w tym przypadku wraca do przełyku, co powoduje nieprzyjemne objawy lub komplikacje. Szczególnie narażeni na rozwój uciążliwej przypadłości są kobiety w ciąży, osoby palące papierosy czy też osoby przyjmujące niektóre leki.
Jak więc stwierdzić, czy mamy problemy z refluksem?
#1 Kwaśny posmak w ustach
Mięsień pomiędzy przełykiem a żołądkiem rozkurcza się przy połykaniu, dzięki czemu pokarm przedostaje się do żołądka. Chwilę później gwałtownie się kurczy, aby zapobiec cofaniu się pokarmu i soków żołądkowych z powrotem do przełyku, co nazywamy refluksem żołądkowo-przełykowym. W rezultacie możesz odczuwać kwaśny i drażniący posmak w ustach. Ten problem jest szczególnie powszechny wśród kobiet w ciąży ze względu na większy nacisk na żołądek.
#2 Niestrawność
Kiedy masz do czynienia z refluksem, możesz odczuwać dyskomfort w żołądku: nudności po jedzeniu, ból w górnej części brzucha, odbijanie czy uczycie sytości. W niektórych przypadkach możesz nie czuć głodu i cierpieć na brak apetytu ze względu na nieustające uczucie, iż Twój żołądek jest pełny.
#3 Zgada
Wiele osób na całym świecie słyszało o zgadza, a spora część jej doświadczyła lub doświadcza jej regularnie. Mało kto jednak ma świadomość, iż może stać za tym refluks żołądka. Tymczasem zgada jest najczęstszym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Objawy zgagi to najczęściej pieczenie lub dyskomfort w dolnej części klatki piersiowej, który może nachylać się podczas pochylania lub leżenia na plecach.
#4 Kaszel
Kaszel co prawda nie jest typowym objawem refluksu. Nie mnie jednak co najmniej 25-40% osób zmagających się z refluksem dopada przewlekły kaszel. Mniej powszechnymi objawami jest także ból przy przełykaniu, zwiększone wydzielanie śliny, utrata masy ciała, podrażnienie gardła czy suchość w ustach.
#5 Dysfagia
Dysfagia to nic innego, jak uczucie zalegającego w gardle jedzenia. Dzieje się tak z powodu zwężenia przełyku. Dysfagia potrafi być niezwykle uciążliwa, ponieważ możesz mieć wówczas spore problemy z przełykaniem. W konsekwencji możesz jeść zdecydowanie mniej, co z kolei prowadzi do problemów zdrowotnych.
Jak radzić sobie z refluksem?
Bez wątpienia wpływ na wystąpienie refluksu ma styl życia, jaki prowadzisz, dlatego tak istotne jest przestrzeganie pewnych zasad – zwłaszcza, kiedy mamy już problemy z zespołem dolegliwości wywołanych zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku
- jedz mniejsze porcje – lepiej jeść mniej i częściej niż jeść duże posiłki dwa razy dziennie
- unikaj alkoholu, kwasów, przypraw i tłustych potraw
- w razie potrzeby zrzuć zbędne kilogramy
- nie noś obcisłych ubrań
- nie jedz przed snem