Jedna z najważniejszych kwestii dotyczy aktywności fizycznej. Badania neurologów z zespołu Davida A. Raichlena wykazały, iż siedzący tryb życia znacząco zwiększa ryzyko demencji. Szczególnie szkodliwe są długie, nieprzerwane okresy siedzenia. Wówczas mózg wchodzi w stan ograniczonej aktywności, co może przyspieszać degenerację neuronów. Dlatego też nie możemy zapominać o codziennej dawce ruchu.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy ADHD możemy pomylić z innymi zaburzeniami?
Nawyki, które zmniejszają ryzyko demencji
W trosce o swoje zdrowie należy także zadbać o nocną regenerację. Zbyt krótki sen może przyspieszać rozwój demencji. Dlatego najlepiej spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Aby zadbać o jego jakość, warto kłaść się i wstawać o podobnej porze.
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Jednak gdy towarzyszy nam zbyt często, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Długotrwały stres prowadzi do uwalniania hormonów, które mogą przyspieszać procesy neurodegeneracyjne. Najlepsze sposoby na walkę z nim to spotkania z przyjaciółmi, sport, spacery, medytacja. jeżeli nie umiemy sobie poradzić samodzielnie z owym problemem, warto skonsultować się z psychoterapeutą.
To najlepsze "treningi mózgu" dla seniorów
Bardzo ważne są także systematyczne treningi mózgu. Świetnym sposobem jest oczywiście czytanie książek. Nie możemy również zapominać o rozwiązywaniu krzyżówek i grze w sudoku. Warto wspomnieć, iż trzy lata temu na łamach "NEJM Evidence" opublikowano badanie, w którym wykazano, iż rozwiązywanie krzyżówek może pomóc zahamować spadek naszych zdolności poznawczych.
Nie możemy zapominać o spotkaniach z bliskimi i znajomymi. Rozmowy oraz różne interakcje społeczne stymulują nasz mózg i pomagają utrzymać go w dobrej formie. Jak dbasz o swoje zdrowie? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie.