5 MAJA– ŚWIATOWYM DNIEM DYSKRYMINACJI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

napedzanaslowami.blogspot.com 1 tydzień temu


"Nikt nie twierdzi, iż wszyscy jesteśmy tacy sami i choćby najbardziej pozbawionym możliwości komunikacji udaje się zakomunikować wszystkim, którzy zechcą poświęcić trochę uwagi ich pozalingwistycznej ekspresji, iż istnieje wiele rozmaitych hierarchii, upodobań, zależności, osobliwości i przypadłości, mniej lub bardziej pożądanych."

–Jean Vanier, (Bez)sens słabości. Dialog wiary z niewiarą o wykluczeniu

NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ TRUDNA DO ZDEFINIOWANIA

Zdefiniowanie niepełnosprawności jest trudne, ponieważ trudne jest dokładne określenie granic pomiędzy sprawnością a niepełnosprawnością. Prawda jest więc taka, iż
"Każdy człowiek ma swoją historię i powód dlaczego jest taki, a nie inny..."DYSKRYMINACJA WOBEC INNOŚCI

To przede wszystkim zaprzeczenie równości. Zaprzeczenie oparte na nieprawdziwych, nieracjonalnych przekonaniach. Na wykluczeniu i pogardzie, która jest bronią ludzi słabych, chroniącą ich przed przypomnieniem ich własnej historii.

PIĘKNE RÓŻNICE = WYJĄTKOWOŚĆ I NIEPOWTARZALNOŚĆ

Każdy z nas jest inny. Fakt, iż tak pięknie się od siebie różnimy, czyni nas wyjątkowymi, niepowtarzalnymi –po prostu ciekawymi ludźmi. Inny nie znaczy gorszy, choć pewnie wielu z nas poznało to uczucie... Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością odpowiedzi jest wiele i w każdej z nich coś jest... Może w lęku i zaakceptowaniu inności, kryje się największe sedno wszystkiego.

DLACZEGO JESTEŚ TAKA?

Zobaczcie jak łatwo jest ocenić czyjś wygląd czy zachowanie. Po braku uśmiechu stwierdzić, iż ktoś jest mało pozytywny czy mało dostępny? Czy to, iż ktoś milczy, znaczy, iż jest mrukiem, a może się obraził??? To ja zapytam inaczej; czy ten kto się uśmiecha zawsze jest radosny i pozytywny?? Czy ten kto chodzi, dojdzie wszędzie? Czy ten kto jest religijny jest bez skazy? Przykładów mogłabym mnożyć wiele i odpowiedź w na każde z nich brzmieć będzie NIE!!!

Każdy jest taki, jaki jest, a jego doświadczenia, przeżycia, zranienia, traumy to wpływ na postrzeganie, świata, ludzi często siebie samego.


Właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Dyskryminacji Osób z Niepełnosprawnościami. Święto zapoczątkowane we Francji w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych w codziennych sytuacjach. To czas propagowania tolerancji oraz równouprawnienia osób z dysfunkcjami. Ten niełatwy temat, o którym dziś piszę to bolesny kawałek opowieści dla kogoś (takiego jak ja). Kogoś kto w jakimś stopniu jest zależny od drugiej osoby i musi prosić o pomoc.
"DLATEGO NIE OCENIAJ, SPRÓBUJ ZROZUMIEĆ I PO PROSTU BĄDŹ😍💖


Idź do oryginalnego materiału