Jajka, czyli produkt, który jest wykorzystywany niemal w każdej kuchni świata i nic w tym dziwnego. W końcu można powiedzieć o nich naprawdę wiele dobrego. I choć wydawać by się mogło, iż wiemy o nich już wszystko, jest kilka ciekawostek, które mogą zaskoczyć niejednego wielbiciela tego produktu. Przyjrzyjmy się im z bliska.
7 ciekawostek, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o jajkach
#1 Najstarszy globus na świecie
Czy wiesz, iż najstarszy globus na świecie uwzględniający świat współczesny został „wygrawerowany” na dwóch połączonych ze sobą połówkach jaja strusiego? Powstanie dzieła, które odnalazł australijski kolekcjoner, szacuje się na rok 1504. Na szczególną uwagę zasługuje także inskrypcja umieszczona na pracy u południowoazjatyckiego wybrzeża, gdzie możemy przeczytać HIC SUNG DRAGONES, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „tu są smoki”. Kontrowersyjny tekst miał manifestować potencjalne niebezpieczeństwo w tamtejszej części świata.
#2 Przechowywanie jaj
Jesteś za przechowywaniem jajek w lodówce czy też w temperaturze pokojowej? Choć wydaje się, iż w lodówce jest bezpieczniej, w rzeczywistości praktycznie na całym świecie można trzymać jajka poza lodówką i nic złego nie powinno im się stać. Wyjątkiem są tutaj Stany Zjednoczone, gdzie skorupki są dokładnie obmywane w celu usunięcia z nich wszystkiego, co tylko się da, a w tym bariery ochronnej. Z tego też powodu w Stanach Zjednoczonych jajka przechowywane są w lodówkach.
#3 Jajka na surowo
Pewne badanie wykazało, iż poprzez spożywanie surowego jajka człowiek jest w stanie przyswoić około 50% protein. W momencie gdy spożywamy jajko ugotowany przyswajamy ponad 90% protein. Różnica jest więc kolosalna, choć wydawać by się mogło, iż funkcjonuje to raczej w drugą stronę, prawda?
#4 Jajka dla leniwych
O co chodzi? O Wielkanoc, a adekwatnie robienie tzw. pisanek – barwienie skorupek jaj na różne kolory. O ile jedni to lubią i z niecierpliwością wyczekują świąt, o tyle inni już niekoniecznie. Na szczęście z pomocą przychodzi tutaj natura, a dokładniej jaja kur rasy Araucana wywodzących się z Chile. Te wyjątkowe kury znoszą bowiem jaja w różnych kolorach, które świetnie sprawdzą się w wielkanocnym koszyku.
#5 Zatrucie salmonellą
Kiedy mowa o jajkach, zwłaszcza w tych surowych, w ciemnych zakątkach naszego mózgu pojawia się pojęcie salmonella. Oczywiście, samej salmonellozy nie należy bagatelizować. Nie mniej jednak zatrucie salmonellą za pośrednictwem jaj jest bardzo, bardzo niskie. W USA przebadano nabiał. Zakażenie bakterią wykazało 1 na 20 tys. jajek (0,005%).