43% Amerykanów twierdzi, iż pieniądze negatywnie wpływają na ich zdrowie psychiczne

manager24.pl 2 dni temu

Paige DeVriendt, 32-latka mieszkająca w Columbus w stanie Ohio, przez większość życia kojarzyła pieniądze ze wstydem i lękiem. Obecnie DeVriendt i jej mąż pracują, zarabiając łącznie około 225 000 dolarów rocznie. Dzięki temu mogli płacić rachunki, oszczędzać i inwestować, jednocześnie spłacając sześciocyfrowe kwoty łącznego zadłużenia z tytułu kredytu studenckiego. Chociaż mogła sobie pozwolić na taki styl życia, przez długi czas wstydziła się pieniędzy. Dorastając, DeVriendt mieszkała w małym miasteczku w północno-zachodnim Ohio i przejęła wiele stresu finansowego swoich rodziców.

„Kiedy poszłam na studia i zobaczyłam, jak inni ludzie żyją na różnych (finansowych) poziomach, pomyślałam sobie: ‘Chcę być taka’” – mówi DeVriendt. „’Nie chcę być zestresowana pieniędzmi przez resztę życia’”. Mimo to przez większość jej dorosłego życia, jej dręczący niepokój o pieniądze nie ustępował. Czuła wielki wstyd z powodu wysokiego salda kredytu studenckiego i przerażała ją możliwość zwolnienia z pracy lub innego nagłego wypadku — i niemożność płacenia rachunków. „Funkcjonowałem w mentalności niedoboru, choć wcale nie było to konieczne” – mówi DeVriendt.

Po latach wstydu z powodu zadłużenia kredytu studenckiego i poczucia, iż ​​jest w tyle ze swoją wiedzą finansową, DeVriendt w końcu znalazła się w miejscu, w którym nie odczuwa już tak silnego lęku przed pieniędzmi. Ale była to ciężka walka, aby się tam dostać, i zajęło jej lata czytania o finansach osobistych i nauki budżetowania.

DeVriendt nie jest jedyna; jest jedną z milionów Amerykanów, którzy nie mogli spać w nocy z powodu lęków związanych z pieniędzmi. Ponad 2 na 5 (43 procent) dorosłych Amerykanów twierdzi, iż pieniądze negatywnie wpływają na ich zdrowie psychiczne, przynajmniej od czasu do czasu, powodując lęk, stres, niepokojące myśli, utratę snu, depresję i inne skutki, zgodnie z nowym badaniem Money and Mental Health Survey przeprowadzonym przez Bankrate (sondaż przeprowadzony w dniach 19–21 marca 2025 r.).

Odsetek ten spadł z 47 procent w 2024 r. i 52 procent w 2023 r., ale przez cały czas jest to czynnik nr 1 wpływający na zdrowie psychiczne, obok innych czynników branych pod uwagę przez Bankrate, takich jak polityka, wiadomości ze świata i zmiany klimatyczne (38 procent) lub zdrowie (36 procent).

Podczas gdy więcej osób twierdzi, iż pieniądze wpływają na ich zdrowie psychiczne niż bieżące wydarzenia, w tej chwili te dwa czynniki są ze sobą głęboko powiązane. Zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa dotyczące wprowadzenia i zniesienia taryf wywołały zamieszanie na giełdzie i oczekuje się, iż spowodują wzrost cen wielu powszechnych dóbr. W marcu zaufanie konsumentów spadło drugi miesiąc z rzędu do najniższego poziomu od 12 lat, według Conference Board. Obecnie cła, inflacja , wysokie stopy procentowe i obawy przed nadchodzącą recesją pogłębiają problem, który istnieje od dziesięcioleci.

„Rola czynników ekonomicznych w zdrowiu psychicznym została zidentyfikowana i zbadana przez ponad 50 lat. To nie jest nic nowego” — mówi Edwin B. Fisher, profesor w Department of Health Behavior na University of North Carolina-Chapel Hill Gillings School of Global Public Health. Pieniądze są integralną częścią codziennego życia, mówi Fisher, wpływając na wszystko, od naszej umiejętności opieki nad naszymi rodzinami, przez zabawę, po tworzenie nowych możliwości. Kiedy pieniądze są osią życia tak wielu z nas, brak wystarczających oszczędności lub nieumiejętność zarządzania pieniędzmi może być przerażająca.

Aby pokazać, jak pieniądze wpływają na nasze zdrowie psychiczne, Bankrate i partner sondażowy YouGov Plc przeprowadzili ankietę wśród ponad 2000 Amerykanów na temat ich odczuć dotyczących pieniędzy i zdrowia psychicznego. Wyniki pokazują, iż chociaż odsetek Amerykanów, którzy twierdzą, iż pieniądze negatywnie wpływają na ich zdrowie psychiczne, spada z roku na rok, stres związany z pieniędzmi jest przez cały czas powszechny.

Spostrzeżenia Bankrate na temat pieniędzy i zdrowia psychicznego
  • Pieniądze wpływają na zdrowie psychiczne wielu Amerykanów

    43% dorosłych Amerykanów twierdzi, iż pieniądze negatywnie wpływają na ich zdrowie psychiczne, przynajmniej od czasu do czasu, wywołując uczucie niepokoju, stresu, niepokojące myśli, problemy ze snem, depresję i inne problemy.

  • Inflacja jest największym winowajcą

    69% osób, które twierdzą, iż pieniądze negatywnie wpływają na ich zdrowie psychiczne, podaje inflację/wzrost cen jako powód. Odsetek ten jest najwyższy od trzech lat, w porównaniu z 65% w 2024 r. i 68% w 2023 r.

  • Obawy związane z pieniędzmi mogą prowadzić do błędnego koła

    Amerykanie, którzy twierdzą, iż pieniądze mają wpływ na ich zdrowie psychiczne, trzykrotnie częściej spóźniali się z zapłatą rachunku w ciągu ostatniego miesiąca niż ci, którzy twierdzą, iż pieniądze nie mają wpływu na ich zdrowie psychiczne (odpowiednio 22% i 7%).

Centrum danych Bankrate

Od 1976 r. Bankrate jest wiodącym źródłem danych na temat finansów osobistych, publikującym średnie oprocentowanie najpopularniejszych produktów finansowych i śledzącym doświadczenia konsumentów w całym kraju.

Idź do oryginalnego materiału