4 oznaki wypalenia rodzicielskiego. Sprawdź, czy obserwujesz, któryś z nich

dadhero.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Nieustanne wymagania i presja, jaką środowisko stawia rodzicom, może doprowadzić do rodzicielskiego wypalenia. fot. nd3000/123rf


Bycie rodzicem to przepełniona wieloma emocjami przygoda. Niekiedy to życie na krawędzi, niekończąca się żonglerka. Rodzicielstwo to nie tylko miłość, ale i poświęcenie, oddanie i zrezygnowanie z własnych potrzeb. Zdarza się, iż skutkuje wypaleniem rodzicielskim. Zastanawiasz się, czy ten problem dotyczy właśnie ciebie? Sprawdź koniecznie.


Rodzicielstwo to satysfakcjonująca podróż wypełniona nieograniczoną radością, miłością i uśmiechem. Czasami pojawia się wyczerpanie, chroniczne zmęczenie i bezradność. Nieustanne wymagania i presja, jaką środowisko stawia rodzicom, mogą doprowadzić do rodzicielskiego wypalenia.

Wypalenie rodzicielskie a stres


Wypalenie rodzicielskie to coś zupełnie innego niż stres związany z życiem codziennym. Stres jest wynikiem konkretnych sytuacji i wyzwań związanych z radzeniem sobie z np. napadem złości malucha czy buntem u nastolatka. Wypalenie rodzicielskie jest wynikiem nagromadzonego niesłabnącego stresu, który pojawia się w miarę upływu czasu. To chroniczne wyczerpanie fizyczne i emocjonalne związane z byciem rodzicem.

Oznaki wypalenia rodzicielskiego


Oderwanie od rzeczywistości


Kiedy doświadczasz wypalenia rodzicielskiego, masz poczucie oderwania od rzeczywistości. Odnosisz wrażenie, iż jesteś oderwany od swoich obowiązków, od ludzi, z którymi do tej pory utrzymywałeś dobry kontakt. Niby jesteś obecny, ale jakby cię nie było.

Chroniczne zmęczenie


Oprócz typowego zmęczenia, które pojawia się po ciężkim dniu, jesteś wyczerpany emocjonalnie i fizycznie. Nie potrafisz zebrać myśli, trudno ci się skoncentrować na wykonywanym zadaniu. choćby po przespanej nocy odnosisz wrażenie, iż jesteś zmęczony i nie masz na nic siły.

Niskie poczucie własnej wartości


Osoby zmagające się z wypaleniem rodzicielskim, często doświadczają niskiego poczucia własnej wartości. Są przekonane, iż są niewystarczająco dobrym rodzicem, iż wszystko, co zaczną robić, zakończy się porażką.

Przemęczenie fizyczne


Wypalenie rodzicielskie często odciska piętno na naszym organizmie. Pojawiają się zaburzenia snu, niewyjaśnione bóle głowy czy bóle mięśni. Niby nic takiego wyczerpującego nie robiłeś, a nie masz siły wstać z łóżka. Masz wrażenie, iż zdobyłeś najwyższy szczyt i kolejne dni najchętniej spędziłbyś pod kołdrą.

Wpływ wypalenia rodzicielskiego na codzienne życie


Zdrowie emocjonalne


Wypalenie rodzicielskie wpływa nie tylko na twoje funkcjonowanie, ale zaburza życie całej rodziny. Coraz rzadziej spędzasz czas z dziećmi, z bycia rodzicem nie czerpiesz takiej euforii jak wcześniej. Zaczynasz kwestionować swoje umiejętności, wątpisz, czy jesteś wystarczająco dobrym rodzicem. Te emocjonalne turbulencje sprawiają, iż coraz częściej towarzyszy ci poczucie beznadziejności.

Dobrostan psychiczny


Wypalenie rodzicielskie nie jest tylko fazą przejściową. Może przekształcić się w długotrwały stan wyczerpania psychicznego. Tym samym podejmowanie decyzji, choćby tych najprostszych może okazać się coraz trudniejsze. Spadek funkcji poznawczych może doprowadzić do poczucia bezwartościowości.

Skutki odczuwają też dzieci


Dzieci potrafią wyczuwać zmiany, jakie pojawiają się w rodzicu, który doświadcza wypalenia. Zauważają dystans emocjonalny, mniejsze zaangażowanie i o wiele mniej wspólnie spędzanego czasu. Dzieci mogą czuć się zaniedbane, lekceważone, co z kolei negatywnie wpływa na ich poczucie własnej wartości.


Źródło: sdrelationshipplace


Idź do oryginalnego materiału