Jak wyjaśnia serwis Infor, program LEK funkcjonuje w wielu gminach w Polsce od przeszło 20 lat. Jest to inicjatywa, która ma na celu wspieranie osób o niskich dochodach zmagających się z trudną sytuacją życiową. Choć taka pomoc w wielu przypadkach jest wręcz niezbędna, o istnieniu programu realizowanego w ramach prawa samorządowego wciąż wiele osób może nie wiedzieć.
REKLAMA
Zobacz wideo Polacy mają problem z lekomanią? [SONDA]
Program LEK w polskich gminach. 200 złotych dla jednej osoby i 300 złotych dla rodziny
Program LEK funkcjonuje na podstawie ustawy o pomocy społecznej z 2004 roku. Ten dokument umożliwia przyznanie osobom będącym w potrzebie zasiłku celowego, który jest w stanie pokryć choćby całość kosztów leków czy innych wyrobów medycznych. Osoby, które chcą skorzystać z takiej pomocy, muszą spełniać wyznaczone kryteria dochodowe oraz znajdować się w trudnej sytuacji życiowej. Jest nią między innymi:
ubóstwo,
bezdomność,
przewlekła choroba,
przemoc domowa,
alkoholizm,
trudność w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych,
klęska żywiołowa.
Zasiłek celowy przyznawany jest na podstawie indywidualnej oceny sytuacji życiowej osoby ubiegającej się o dodatek. Takie wsparcie finansowe może wynosić maksymalnie:
200 złotych dla osoby samotnie gospodarującej i rodziny, w której jest jedna osoba uprawniona,
300 złotych dla rodziny, w której są dwie i więcej osób uprawnionych.
Bezpłatne leki dla seniorów 2025. Możliwości jest wiele
Program funkcjonuje wyłącznie w poszczególnych gminach, które odpowiadają również za szczegóły dotyczące procedur. Osoby zainteresowane taki wsparciem powinny zatem zgłosić się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej, gdzie uzyskają niezbędne informacje. Taki dodatek funkcjonuje między innymi w gminie Rudna, gdzie kryterium dochodowe wynosi:
2 525 złotych dla osoby samotnie gospodarującej,
2 057,50 złotych na osobę w rodzinie.
Zobacz też: Ruszyły kontrole śmietników. Na pojemnikach pojawiają się naklejki. Te osoby będą płacić więcej
Warto zaznaczyć, iż w Polsce wielu osobom przysługują także całkowicie bezpłatne leki. Ponadto od 14 lutego 2025 roku obowiązują uproszczone zasady wystawiania recept z uprawnieniem dodatkowym "S" lub "DZ". Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych umożliwiają tworzenie takich dokumentów wszystkim osobom uprawnionym do wystawiania recept w ramach wykonywanego zawodu medycznego. Darmowe leki przysługują zaś tym, którzy spełniają kilka podstawowych kryteriów:
ukończyli 65. rok życia lub mają mniej niż 18 lat,
lek znajduje się w wykazie "D1" lub "D2" refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia,
zdiagnozowano u nich schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.
Szczegóły dotyczące najświeższych zmian można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej gov.pl.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.