2 kwietnia uroczyste otwarcie Wspólnoty dla Osób z Autyzmem w Gdańsku

spoa.org.pl 2 dni temu

2 kwietnia uroczyste otwarcie Wspólnoty dla Osób z Autyzmem w Gdańsku

W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu – 2 kwietnia 2025 roku o godzinie 12:00 – nastąpiło oficjalne otwarcie Wspólnoty dla Osób z Autyzmem w Gdańsku przy ul. Malczewskiego 132. To nowoczesne miejsce wsparcia zostało stworzone przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym we współpracy z Gminą Gdańsk, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego (Działanie 7.3), którego Instytucją Zarządzającą był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

W budynku Wspólnoty swoje miejsce znalazły:

  • Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej – dzienna placówka wspierająca dorosłe osoby z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną w rozwijaniu samodzielności i kompetencji społecznych,
  • Wspólnota Domowa – kameralny dom z indywidualnym wsparciem, w którym osoby uczą się życia poza domem rodzinnym,
  • usługi asystenckie i opieka wytchnieniowa dla rodzin i opiekunów.
  • zaplecze fizjoterapeutyczne dla osób z autyzmem, ich rodzin i opiekunów.

Nowe miejsce zapewni specjalistyczne wsparcie 38 osobom.

Wybór daty otwarcia nie jest przypadkowy – 2 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Świadomości Autyzmu, a cały kwiecień to miesiąc poświęcony budowaniu wiedzy i empatii wobec osób w spektrum. Od lat tego dnia wiele budynków rozświetla się na niebiesko jako znak solidarności – jednak, jak podkreślają organizatorzy, osoby z autyzmem potrzebują przede wszystkim realnego wsparcia, a nie tylko symboli.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym działa już od 34 lat, tworząc kompleksowy system wsparcia – od wczesnego dzieciństwa po dorosłość. w tej chwili obejmuje specjalistycznym wsparciem ponad 400 osób w spektrum autyzmu – zarówno z niepełnosprawnością intelektualną, jak i tych w normie intelektualnej, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, relacjach społecznych i aktywizacji zawodowej.

Wszystkie działania stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem finansowane z projektów, darowizn, odpisu z 1,5% podatków oraz składek członkowskich.

W placówkach Stowarzyszenia w Gdańsku i Gdyni uczestnicy:

  • uczą się samodzielności i prostych prac,
  • biorą udział w treningach społecznych,
  • rozwijają pasje i poczucie sprawczości,
  • pracują w punkcie poligraficznym w Gdyni,
  • uczestniczą w treningach mieszkalnictwa we Wspólnocie Domowej im. Arama Rybickiego przygotowując się do samodzielnego życia.

Wszystkie działania stowarzyszenia finansowana jest z projektów, darowizn, odpisu z 1,5% podatków oraz składek członkowskich.

Nowo otwarta Wspólnota to odpowiedź na ogromne potrzeby – kolejki do placówek są długie, a rodzinom często brakuje wsparcia. Dlatego konieczne są rozwiązania systemowe, które zapewnią wszystkim potrzebującym osobom ciągłość wsparcia, adekwatnego do potrzeb i bezpieczne zamieszkanie, szczególnie po śmierci rodziców i opiekunów.

Budowa Wspólnoty była ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym. Choć inwestycja została zrealizowana, nieprzewidziane wcześniej koszty budowy znacznie nadszarpnęły budżet Stowarzyszenia, które w tej chwili zmaga się z poważnym zadłużeniem. Dlatego zwracamy się z wielką prośbą o wsparcie finansowe – każda pomoc pozwoli nam dalej działać na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin.

Od lat Stowarzyszenie działa w ramach Porozumienia AUTYZM-POLSKA na rzecz uchwalenia Ustawy o mieszkalnictwie wspomaganym, która zagwarantuje trwałe funkcjonowanie takich miejsc jak Wspólnota dla Osób z Autyzmem – małych domów z indywidualnym wsparciem, w których osoby z autyzmem mogą żyć godnie i bezpiecznie.

Idź do oryginalnego materiału