1878 złotych miesięcznie. ZUS wypłaci pieniądze chorym. Jest lista

g.pl 3 godzin temu
W marcu 2025 roku nastąpił wzrost renty z tytułu niezdolności do pracy, która jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jakie choroby i schorzenia upoważniają do comiesięcznego wsparcia? Lista to nie wszystko. Trzeba spełnić również kilka podstawowych warunków.
Wraz z początkiem marca 2025 roku wysokość renty dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wzrosła z 1780,96 złotych brutto miesięcznie do 1878,91 złotych. Świadczeniobiorcy z częściową niezdolnością do pracy od 1 marca otrzymują zaś od ZUS 1409,18 złotych brutto. Pieniądze przyznawane są na określonych zasadach. Podstawowym warunkiem uzyskania renty jest wystąpienie całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i brak rokowań odzyskania umiejętności pracy po przekwalifikowaniu. Istotna jest także lista schorzeń uwzględnianych przez lekarzy.

REKLAMA







Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"



Renta z tytułu niezdolności do pracy. Przepisy mówią o trzech warunkach
Podstawą do wydania decyzji w sprawie renty jest prawomocne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenie komisji lekarskiej ZUS. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami niezdolność do pracy orzeka się na maksymalny okres pięciu lat. Istnieją jednak pewne wyjątki. Takie orzeczenie może zostać wydane na dłużej, jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania umiejętności pracy przed upływem tego okresu. Prawo do renty przysługuje każdej osobie, która jest niezdolna do pracy i posiada odpowiedni do wieku okres składkowy. Ponadto niezdolność do pracy musi powstać maksymalnie w ciągu 18 miesięcy odkąd okresy składkowe i nieskładkowe ustały.

Ten wymóg nie obowiązuje, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwa warunki. Pierwszy z nich to została orzeczona całkowita niezdolność do pracy, a drugi - osoba ubiegająca się o świadczenia ma co najmniej 20-letni staż ubezpieczeniowy w przypadku kobiety, lub 25-letni staż ubezpieczeniowy w przypadku mężczyzny

- czytamy w komunikacie na stronie rządu.


Całkowita niezdolność do pracy a częściowa niezdolność do pracy. Najważniejsze jest orzeczenie
Za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiegokolwiek zawodu. Za częściowo niezdolną do pracy uznaje się natomiast osobę, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do wykonywania pracy zgodnej z posiadanymi przez nią kwalifikacjami.
Zobacz też: Lepiej się pospiesz. Czas mija 25 kwietnia. Kary dochodzą do 819 złotych




Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej wydaje decyzje w sprawie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. W zależności od orzeczenia renta może być stała, gdy lekarz orzecznik stwierdził trwałą niezdolność do pracy lub okresowa, gdy niezdolność do pracy ma charakter czasowy

- wyjaśniała przedstawicielka ZUS województwa podlaskiego, Katarzyna Krupicka. Jak podaje serwis Rynek Zdrowia, na liście chorób, które najczęściej doprowadzają do wystawienia orzeczenia uprawiającego do renty, znajdują się między innymi:

choroby układu krążenia;
choroby układu nerwowego;
choroby układu oddechowego
choroby oka
zaburzenia psychiczne i zachowania, takie jak schizofrenia czy depresja;
choroby układu nerwowego;
nowotwory złośliwe związane z pracą;
choroby skóry;
przewlekłe choroby układu ruchu
choroby zakaźne i pasożytnicze;
choroby układu kostno-stawowego oraz mięśniowego i tkanki łącznej;
pylica płuc;
choroby zakaźne;
uszkodzenie głosu;
ubytek słuchu;
choroby obwodowego układu nerwowego;
przewlekłe choroby układu ruchu;
choroby skóry;
nowotwory złośliwe.

Ponadto renta może przysługiwać również osobom uzależnionym od alkoholu. Wówczas lekarz musi jednak uznać, iż skutki uzależniania, takie jak marskość wątroby, encefalopatia czy uszkodzenia układu nerwowego, uniemożliwiają podjęcie pracy.




Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału