Światowy Dzień Seniora to okazja do wzmocnienia międzypokoleniowych więzi i integracji środowiska seniorów. Dzień seniora zwraca też uwagę na problemy osób po 60. roku życia. Jak ułatwić życie osobom starszym? Co wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne seniora?
Dzień seniora – kiedy wypada?
Dzień Seniora wypada 14 listopada. Jednak 1 października jest także obchodzony Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Cel święta to przede wszystkim większe docenienie roli seniorów w społeczeństwie i zwrócenie uwagi na to, iż udział osób starszych w życiu ekonomicznym i kulturalnym jest niezwykle ważny. Tego dnia w ośrodkach kultury, centrach aktywności lokalnej czy klubach seniora realizowane są interesujące eventy i atrakcje dla osób starszych, w których bierze udział także młodzież. O potrzebach seniorek i seniorów warto jednak pamiętać na co dzień, a nie tylko od święta. Jak ułatwić życie osobom starszym i wspierać ich na co dzień? Często są to przecież nasi dziadkowie, babcie i bliscy, dla których zdrowie psychiczne jest bardzo ważne.
Jak dbać o zdrowie psychiczne osób starszych?
Ogólnopolski dzień seniora zwraca uwagę na problemy osób starszych. Na ich samotność i izolację społeczną, z którą często muszą się borykać. Proces starzenia jest związany z dużą liczbą zmian. Co ma wpływ na zdrowie psychiczne? Dla większości osób już samo zbliżanie się do emerytury powoduje wysoki poziom stresu i poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Do tego dochodzą niestety często troski związane m.in. z:
- brakiem codziennej aktywności zawodowej,
- utratą najbliższych,
- samotnością i odizolowaniem,
- poczuciem bezużyteczności,
- trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności.
Z tego względu tak ważna jest pomoc psychologiczna dla seniora i dbanie o jego potrzeby. Często jest tak, iż senior potrzebuje jedynie towarzystwa i rozmowy z drugim człowiekiem. Warto więc dbać o to i zachęcać seniorów do utrzymywania regularnych kontaktów z najbliższymi. Osoby starsze powinny jak najczęściej móc rozmawiać z przyjaciółmi i rodziną. Dziś możliwości technologiczne ułatwiają seniorom życie, choćby gdy dzielą ich od krewnych setki kilometrów. Trzeba jednak wdrożyć starszą osobę i pokazać jej jak może korzystać ze telefona i z komunikatorów internetowych, aby mogła się ona połączyć się na video z bliskimi.
Co pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne seniorów?
Co ma wpływ na zdrowie psychiczne? Zbawienny wpływ na psychikę i to nie tylko osób starszych ma też aktywność fizyczna i umysłowa. Warto zapewniać osobie starszej zajęcia i zorganizować jej czas wolny. Dziś w wielu miejscach można trafić na warsztaty stworzone z myślą o seniorach. Zajęcia kulinarne i plastyczne, gimnastyka, lekcje tańca, nauka języków, kółko szachowe to tylko niektóre możliwości dla seniorów, które oferują centra aktywności lokalnej, kluby seniora czy ośrodki kultury. Aktywizowanie osób po 60. roku życia obejmuje:
- rozpowszechnianie edukacji (działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku, organizacja kursów komputerowych),
- promowanie inicjatyw wolontariackich i seniorskich,
- propagowanie zdrowego stylu życia,
- zwrócenie uwagi nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i na psychikę osób w podeszłym wieku.
Aktywność umysłowa i umiarkowana aktywność fizyczna seniorów sprzyja zachowaniu przez nich niezależnego trybu codziennego funkcjonowania i sprawia, iż osoby starsze odzyskują wiarę w siebie. Seniorzy, którzy biorą udział w różnego rodzaju zajęciach zorganizowanych są bardziej spokojni, lepiej odpoczywają i podnoszą poczucie własnej wartości. Zamiast się wycofywać, łatwiej przychodzą im wszelkie interakcje z otoczeniem.
Światowy Dzień Seniora to zawsze okazja do wzmocnienia międzypokoleniowych więzi, spotkań z seniorami i integracji środowiska osób starszych z młodzieżą. Ważne, aby pamiętać o ich potrzebach nie tylko od święta i być świadomym tego, jak ułatwić życie osobom starszym każdego dnia. Wszystko po to, żeby nie czuły się wykluczone i osamotnione, ponieważ to niestety może prowadzić do znacznego pogorszenia się kondycji psychicznej, a także fizycznej każdego seniora.