12 mln osób w Polsce ma alergię

termedia.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. Nieleczona może prowadzić do astmy. W Polsce dotyka około 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia w cyklu „Środa z profilaktyką”.

Jak podkreślił fundusz, alergia może znacząco zakłócać codzienne funkcjonowanie. Stosując odpowiednie środki zapobiegawcze – takie jak unikanie alergenów i dbanie o czystość otoczenia, odczulanie – możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Podstawową rolę w procesie terapii, oprócz rozpoznania i odpowiedniego dobrania leków, odgrywa wiedza na temat choroby.

By złagodzić objawy uczulenia na pyłki, należy unikać spacerów i prac w ogrodzie w dni o wysokim stężeniu pyłków oraz nosić okulary przeciwsłoneczne, co pozwoli na ograniczenie kontaktu spojówek z alergenem – przypomniał NFZ.

Oprócz tego wśród pomocnych działań wymieniono spanie przy zamkniętych oknach, kąpanie się po spacerze oraz unikanie jazdy samochodem przy otwartych oknach. – Alergia na pyłki zaostrza się przez dym tytoniowy. Dlatego nie pal i unikaj przebywania w zadymionym środowisku – dodano.

NFZ przy uczuleniu na pleśnie wskazał na usuwanie z otoczenia rzeczy z widocznym nalotem pleśni i zapewnianie prawidłowej wentylacji pomieszczeń oraz niskiej wilgotności. Ponadto pomocne jest unikanie nawilżaczy powietrza. Natomiast przy uczuleniu na roztocza zaleca się utrzymywanie w domu temperatury poniżej 22 st. C, wilgotności pomiędzy 40 a 45 proc. oraz niestosowanie nawilżaczy.

Fundusz wskazał także na pranie pościeli raz w tygodniu w temp. powyżej 60 st. C, a kołder i poduszek co 4–12 tygodni. – Nakładaj na nie pokrowce z tzw. tkanin barierowych (nieprzepuszczających alergenów roztoczy, o drobnym splocie) – dodano. Zaleca się również unikanie przedmiotów, na których gromadzi się kurz, jak dywany, zasłony, tapicerowane meble oraz pościel z pierza i wełny.

.

Idź do oryginalnego materiału