Udowodniono, iż ziołowe i naturalne środki lecznicze mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie ma się więc co dziwić, iż medycyna naturalna i ziołolecznictwo cieszą się coraz większą popularnością. Warto przy tym wszystkim zaznaczyć, iż większość ziół i przypraw, które mogą pomóc w leczeniu różnych schorzeń, a choćby objawom starzenia, znajdziesz w swoim domu.
Oto 10 przypraw i ziół, które warto mieć w swoim domu. Wszystko w trosce o Twoje zdrowie
#1 Czosnek
Nie będzie żadnym odkryciem, jeżeli powiemy, iż czosnek to świetne narzędzie do walki z grypą i przeziębieniem. kilka osób jednak wie, iż czosnek może obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Czosnek zawiera również przeciwutleniacze, które zapobiegają chorobie Alzheimera i demencji. Niektórzy uważają, iż zmiażdżony i posiekany czosnek niesie za sobą najwięcej zalet zdrowotnych.
#2 Rozmaryn
Aromat rozmarynu może poprawić pamięć, koncentrację, wydajność i nastrój. Niektórzy twierdzą także, iż może spowolnić proces starzenia się mózgu. Chcesz korzystać z tych wszystkich adekwatności? Wykorzystuj liście rozmarynu jako przyprawę kulinarną. Rozmaryn można również wykorzystywać w postaci olejków. Nic nie stoi na przeszkodzie do tego, żebyś korzystał z niego codziennie!
#3 Papryka chili
Papryczki chili spowalniają procesy starzenia organizmu. Mogą również działać jako środek przeciwbólowy. Świetnie sprawdzą się również w walce ze zgagą i są dobre dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Paprykę można pokroić, posiekać i dodać praktycznie do każdego dania. Można ją jeść na surowo, grilować czy zapiekać. Nie należy jednak przesadzać z jej spożywaniem.
#4 Imbir
Imbir poprawia trawienie, zmniejsza stany zapalne, łagodzi ból, mdłości i może złagodzić objawy przeziębienia. Świetnie nadaje się jako dodatek do gorącej herbaty lub zupy. Niektórzy dodają go choćby do słodkich dań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego niewielkie ilości spożywać codziennie.
#5 Pietruszka
Pietruszka sprawdzi się idealnie w walce z nadciśnieniem. Dzięki wysokiej zawartości witaminy K pomaga w utrzymaniu zdrowia kości wzmacniając je. Suszona natka pietruszki może być stosowana jako dodatek do zup, gulaszu czy sosów pomidorowych. Świeżą pietruszkę można dodawać także do sosów sałatkowych czy marynat.
#6 Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa pomaga złagodzić bóle głowy. Jest pomocna również przy problemach z oddychaniem, ponieważ mięta pieprzowa ma adekwatności łagodzące zatkany nos. Liście mięty pieprzowej można dodawać do herbaty lub potraw w celu podkreślenia smaku.
#7 Cynamon
Cynamon może pomóc w zwalczaniu infekcji ciała i naprawie uszkodzonych tkanek. Działa przeciwzapalnie i może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Dodatkowo cynamon może pomóc w walce z infekcjami bakteryjnymi, a choćby chronić przed rakiem. Cynamon można dodać do kawy lub herbaty. Świetnie sprawdzi się także jako dodatek do deserów, płatków owsianych, koktajli mlecznych czy naleśników. Śmiało możesz dodawać go do swoich dań każdego dnia.
#8 Rumianek
Herbata rumiankowa może zmniejszyć bóle menstruacyjne, obniżyć poziom cukru we krwi, a także ma swoje zastosowanie w leczeniu cukrzycy. Sam rumianek można z kolei dodać do płatków owsianych.
#9 Szczypiorek
Szczypiorek zawiera cholinę, który reguluje sen. Szczypiorek jest bogaty również w kwas foliowy i zakłóca produkcję serotoniny. Można go dodawać do dań warzywnych, jajek, serów, zup lub sałatek.
#10 Lawenda
Olejek lawendowy z powodzeniem leczy rany i sprawdza się po ukąszeniach owadów. Lawenda pomaga zwalczyć stany lękowe, bezsenność, a choćby stany depresyjne. Lawenda jest najczęściej stosowana w olejkach. Można ją stosować jako środek nawilżający. Niektórzy mieszają go z olejem kokosowym lub miętowym.