Rozpoczął się konkurs ze środków Krajowego Planu Odbudowy ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia, na wsparcie obiektów dydaktycznych. Udział mogą wziąć uczelnie, które kształcą na kierunkach lekarskich oraz lekarsko-dentystycznych. Wsparcie można uzyskać na modernizację i doposażenie bazy dydaktycznej. Wnioski można składać do 6 września br., a w puli jest 1,7 mld zł.
Ministerstwo Zdrowia informuje, iż rozpoczął się nabór dotyczący wniosków o objęcie wsparciem przedsięwzięć, w skład których wchodzą obowiązkowo projekty inwestycyjne związane z modernizacją i doposażeniem bazy dydaktycznej wykorzystywanej do edukacji przedklinicznej, jak również związane z modernizacją lub stworzeniem bazy klinicznej służącej do kształcenia studentów w centralnych szpitalach klinicznych. Uczelnie będą mogły otrzymać wsparcie na realizację przedsięwzięcia w kwocie nie większej niż 190 mln zł netto.
Przedsięwzięcia wdrażane będą w ramach:
- Komponentu D „ Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”,
- Inwestycji D2.1.1 „ Inwestycje związane z modernizacją i doposażeniem obiektów dydaktycznych w związku ze zwiększeniem limitów przyjęć na studia medyczne”,
- Wskaźnika D31G „Liczba zmodernizowanych obiektów dydaktycznych do celów kształcenia przedklinicznego (w tym centrów symulacji medycznych), dostosowanych obiektów bazy klinicznej wykorzystywanych do kształcenia w centralnych szpitalach klinicznych, zmodernizowanych infrastruktur bibliotek i akademików na uniwersytetach medycznych”.
Termin składania wniosków
Wnioski można składać w MZ od 21 sierpnia do 6 września br. Wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem uczelnia składa wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu CST2021. Rozstrzygnięcie nastąpi w IV kwartale br.
Kto może składać wnioski?
Jak dalej informuje MZ, zgodnie z regulaminem wyboru i oceny wniosków o objęcie przedsięwzięć wsparciem, wnioski może składać uczelnia, która:
- kształci na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym,
- na kierunkach określonych w art. 68 ust 1 pkt 1–8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce kształci minimum 50 proc. studentów tej uczelni,
- jest organem tworzącym dla szpitala klinicznego.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Wnioskodawca może otrzymać wsparcie na projekty inwestycyjne związane z modernizacją i doposażeniem bazy dydaktycznej wykorzystywanej do edukacji przedklinicznej, jak również związane z modernizacją lub stworzeniem bazy klinicznej służącej do kształcenia studentów w centralnych szpitalach klinicznych.
Dodatkowo uczelnia może wnioskować o realizację projektów inwestycyjnych w zakresie modernizacji bibliotek na uczelniach medycznych w celu bezkontaktowego użycia ich zasobów i utworzenia bezpiecznych miejsc do samodzielnej nauki oraz modernizacji domów studenckich należących do uczelni medycznych w celu dostosowania ich do potrzeb wynikających z wymagań sanitarnych.