Wydarzenia tygodnia w Kinie Światowid

razemztoba.pl 5 dni temu

W tym tygodniu, Kino Światowid zaprasza w sposób szczególny na cztery wydarzenia: „Hopper. Amerykańska love story”; „Listy do M. Pożegnania i powroty”; DKF – film dokumentalny Lidii Dudy pt. „Las”; „Tosca”transmisja z The Metropolitan Opera. Szczegóły poniżej.

Na początek spotkanie w ramach cyklu projekcje o sztuce. 19 listopada o godz. 12.00 i 18.00 widzowie obejrzą film „Hopper. Amerykańska love story”.

Fot. nadesłane

Dzieła Edwarda Hoppera to chyba najbardziej rozpoznawalna i wpływowa sztuka w USA. Jego jednym z najpopularniejszych obrazów olejnych są Nocne marki z 1942 roku, znane także pod pierwotniejszym tytułem: Nocne jastrzębie – a to dlatego, iż postać mężczyzny siedzącego przy barze ma nos przypominający dziób tych ptaków. Hopper czerpał z wielkiego Degasa, z niego zaś Mark Rothko, Banksy, Alfred Hitchcock (dom na wzgórzu w Psychozie) czy David Lynch, a choćby twórcy serialu Simpsonowie – wszyscy oni inspirowali się wyjątkowym sposobem, w jaki Hopper uwieczniał amerykańskie życie.

Kim był ten walczący o sławę młody nowojorski ilustrator? Jaki wpływ na jego późniejszą twórczość miała jego żona Josephine Nivison, która zrezygnowała z obiecującej kariery artystycznej, by zostać jego menedżerką? Hopper początkowo malował plenerowe obrazy w duchu impresjonizmu, a od lat 20. XX wieku dominującym tematem w jego twórczości stało się współczesne miasto amerykańskie i jego mieszkańcy (Dom przy torach kolejowych z 1925 roku, Wczesny niedzielny poranek z roku 1930 czy Biuro w nocy z roku 1940). Przedstawiani przez Hoppera ludzie i rzeczy zdają się istnieć poza realnym czasem i przestrzenią, co nadaje jego obrazom niemal metafizyczny charakter.

***

„Listy do M. Pożegnania i powroty”, to druga propozycja seansu dla seniorów w tym miesiącu. Film będzie można obejrzeć 19 listopada o 12:00.

Fot. nadesłane

Mel ambitnie rozwija własą firmę Mikołajową. Jako poważny biznesmen i odpowiedzialny mężczyzna stawia sobie za cel zorganizowanie uroczystej kolacji wigilijnej. gwałtownie jednak okazuje się, iż to zadanie go przerasta. Dodatkowo, w swoim młodszym pracowniku Grześku, dostrzega odbicie dawnego siebie – młodego chłopaka, który popełnia te same błędy. Karina i Szczepan pragną wreszcie spędzić spokojne, normalne święta – bez kłótni, bez stresu i nieoczekiwanych niespodzianek. Jednak los ma wobec nich inne plany… Gdy nagle pęka rura i zalewa im mieszkanie, do ich domu trafia Lucek. Oczywiście, nie sam, ale w towarzystwie kolejnej „ofiary”, Japończyka Józka. Widząc, co się szykuje, Szczepan postanawia działać. Tymczasem Wojciech, wracający z Londynu, gdzie odwiedzał swoją córkę, ma własne plany na wigilijny wieczór. Wszystko wydaje się pod kontrolą, aż na jego drodze pojawia się Ewa – tajemnicza kobieta, która leci do Warszawy, by zobaczyć się z ukochanym poznanym przez Internet. To przypadkowe spotkanie nie tylko zmieni ich spojrzenie na własne życie, ale także może być początkiem niezwykłej relacji. A Mikołaj? Ten z kolei spaceruje po mieście, spotykając starych i nowych znajomych, podczas gdy w domu czeka na niego rodzina, a przede wszystkim mały Ignaś. Chłopiec, z niecierpliwością wypatrując pierwszej gwiazdki i wymarzonego prezentu, wplątuje się w sytuację, która zmusi go do działania, by ocalić ducha Świąt. Przeplatające się losy bohaterów tworzą ciepłą, pełną humoru i wzruszeń opowieść o magii Bożego Narodzenia. Tutaj nic nie jest oczywiste, a świąteczne niespodzianki potrafią wywrócić życie do góry nogami.

  • reżyseria: Łukasz Jaworski
  • obsada: Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Tomasz Karolak, Wojciech Malajkat, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Janusz Chabior, Magdalena Walach, Ina Sobala, Kirył Pietruczuk
  • produkcja: Polska, 2024

***

Dyskusyjny Klub Filmowy im. A. Munka zaprasza na seans 21 listopada o godzinie 19.00 będzie okazja, żeby obejrzeć nagradzany film dokumentalny Lidii Dudy pt. „Las”.

Fot. nadesłane

To historia Asi i Marka, którzy mieszkają z trojgiem dzieci w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy z Białorusią. Kiedy tuż po studiach spełniali swoje marzenie o kupnie domu, nie mieli pojęcia, co spotka ich w tym małym raju. Zainstalowane w terenie kamery do tej pory służyły im do obserwacji zwierząt. Ale nocne nagrania pokazują, że w lesie pojawili się ludzie – uchodźcy próbujący znaleźć bezpieczną drogę do Europy. Cała rodzina angażuje się w pomoc mimo braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa. Od tej pory las będzie dla nich zupełnie innym miejscem. Jak wrócić do domu, koło którego umierają ludzie?

  • Reżyseria: Lidia Duda
  • Produkcja: Polska 2024
  • Czas: 84 min

***

Kultowa i jedna z najbardziej znanych oper Pucciniego powraca w cyklu transmisji z The Metropolitan Opera. „Tosca” z Lise Davidsen w roli głównej już 23 listopada o 19.00.

Fot. nadesłane

Libreciści Pucciniego i sam kompozytor precyzyjnie osadzili wydarzenia dziejące się w dziele w konkretnych miejscach w Rzymie i konkretnych dniach roku 1800. Może dlatego „Tosca”, jak żadna inna opera, opiera się inscenizatorom, którzy chcą uwspółcześniać dzieła przenosząc ich akcję w inny czas i miejsce. Takich zapędów nie ma Sir David McVicar, który przygotowuje nową inscenizację dla Met. Ma za to zamiar odzwierciedlić rozmach partytury Pucciniego, nadając monumentalne kształty miejscom akcji: kościołowi św. Andrzeja della Valle, Pałacowi Farnese i tarasowi Zamku Anioła. W głównych rolach aktorki Florii Toski i kochającego ją malarza Cavaradossiego, zaplątanych w polityczne śledztwo okrutnego prefekta Scarpii, wystąpią Lise Davidsen i Freddie De Tommaso. W postać Scarpii wcieli się Quinn Kelsey.

  • reżyseria: Sir David McVicar
  • dyrygent:Yannick Nézet-Séguin
  • obsada:Lise Davidsen (Tosca), Freddie De Tommaso (Cavaradossi), Quinn Kelsey (Scarpia), Patrick Carfizzi (Zakrystianin)
  • czas: 3 godziny 28 min (2 przerwy)
Idź do oryginalnego materiału