W Katowicach w ramach 50. tygodni tematycznych trwa Tydzień Olimpizmu. Nie mogło mnie na nim zabraknąć, czemu sprzyja wolny miesiąc w pracy oraz ogólnie studenckie wakacje. A więc staram się jak najwięcej z niego brać, jako miłośnik, bierny i czynny, sportu. Ale o tym innym razem. W Paryżu natomiast trwa paraolimpiada, staram się na bieżąco być z jej wynikami, na tyle, na ile jest to możliwe. Na szczęście fanpage "Niepełnosprawni - pełnosprawni w sporcie" w miarę gwałtownie podaje wyniki startów naszych parasportowców. Niby polsat sport prowadzi transmisję wydarzenia, ja jednak nie mam takiego kanału. I tak jest dobrze, jeszcze podczas paraolimpiady w Pekinie (2008 r.) człowiek dowiadywał się o wynikach drogą pantoflową.
Również czytelniczo jest u mnie na sportowo, a to za sprawą książki Adama Szczepańskiego "Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach". Weszłam w jej posiadanie w zupełnie niespodziewany sposób. Pewnie jeszcze długo nie wiedziałabym o jej nie wiedziała, gdyby nie pewien wywiad z Robertem Korzeniowskim oraz z jej autorem Adamem Szczepańskim, właśnie na jej temat. Tak mnie zaintrygowała ta rozmowa, iż chociaż książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników, iż postanowiłam ją nabyć. W końcu nigdy nie wiadomo, co może się przydać i zaintrygować w pracy z dziećmi. Jej lektura była bardzo przyjemna i zajęła mi około pół dnia. A pewnie byłaby i szybsza, gdybym po drodze nie musiała zrobić jeszcze kilka rzeczy.
Tytuł: "Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach"
Autor: Adam Szczepański
Wydawnictwo: Znak
Kraków 2020
Liczba stron: 192
Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Elżbieta Krzesińska, Józef Szmidt, Jerzy Kulej, Irena Szewińska, Władysław Kozak, Hubert Wagner, Władysław Kozakiewicz, Izabela Dylewska, drużyna piłkarzy z Barcelony, Robert Korzeniowski, Renata Mauer, Robert Sycz, Tomasz Kucharski, Szymon Kołecki, Otylia Jędrzejczak Anita Włodarczyk, Kamila Skolimowska, Maja Włoszczowska, Natalia Partyka oraz Paweł Fajdek. Owa dwudziestka przez ostatnie prawie 100 lat dostarczała kibicom niesamowitych przeżyć, rywalizując chociażby na Letnich Igrzyskach Igrzyskach Olimpijskich. Niejednokrotnie wchodzili na najwyższe stopnie podium, a na ich cześć wybrzmiewał "Mazurek Dąbrowskiego". Myślę, iż o wielu z nich, o ile nie o wszystkich, słyszał każdy dorosły. Teraz pora, aby sylwetki naszych wspaniałych olimpijczyków poznali najmłodsi. Książka "Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach" może być ku temu wspaniałym pretekstem.
Historię każdego z nich otwiera króciutka historyjka, którą mógłby przedstawić komentator. Nie będę ukrywać, iż dla mnie była ona dobrą zachętą do dalszego czytania. Ciekawym zabiegiem było ograniczenie wielu biografii do wycinku związanego z samym występem na Igrzyskach Olimpijskich, nie bombardując tym samym młodego czytelnika całymi życiorysami. W kilku przypadkach, szczególnie w przypadku dawniejszych sportowców, autor jednak nakreślił ich dalsze losy. Na koniec każdej z historii zamieszczono ramkę zawierającą najważniejsze informacje o danej osoby. Autor ma dobry styl pisania, dostosowany do języka zrozumiałego dla dziecka. W dodatku adekwatnie każdy rozdział napisany został w humorystyczny sposób - sama niejednokrotnie uśmiechnęłam się podczas lektury. Uśmiech na twarzy wywołują też nieraz karykaturalne obrazki, które ilustrują każdą z historii.
"Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach" to obowiązkowa pozycja nie tylko dla młodych miłośników sportu, ale też tych, którzy dopiero zaczynają z nim czynną przygodę. Każda z 20 zaprezentowanych historii pokazuje, jak za przyczyną systematycznej pracy połączonej z samozaparciem oraz samodyscypliną można dojść naprawdę daleko i osiągnąć zamierzony cel. A także to, iż nie warto zrażać się porażkami, tylko warto walczyć do samego końca. Zresztą dotyczyć to może nie tylko kariery sportowej, ale każdej naukowej, zawodowej czy też życiu rodzinnym. A wtedy każdy z nas może okazać się tytułowym herosem w wybranej dziedzinie życia.