Wspinaczka osób z niepełnosprawnościami – przekraczanie granic

rampa.net.pl 1 miesiąc temu

Wszyscy z zapartym tchem kibicowaliśmy występowi Aleksandry Mirosław we wspinaczce sportowej na Olimpiadzie w Paryżu, która w niezwykłym stylu sięgnęła po złoto.

Dla wielu osób z niepełnosprawnością wspinaczka wydaje się ona być czymś poza zasięgiem. Jednak rozwojowi odpowiedniej infrastruktury i coraz większej ilości instruktorów parawspinaczki staje się dostępna także dla nich.

Parawspinaczka na zawodach paralimpijskich?

Tak, parawspinaczka została wpisana do programu Igrzysk Paralimpijskich i zadebiutuje już w 2028r. w Los Angeles. Polski Związek Alpinizmu wspiera również szkolenia ze specyfiki pracy z osobami z niepełnosprawnościami i już 27 października br. w Warszawie organizuje pierwsze otwarte Mistrzostwa Polski dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Udział w Mistrzostwach jest dla bezpłatny, zgłoszenia tu: https://competit.pl/zgloszenie/5406/

Zawody otworzy legendarny hiszpański paparwspinacz Urko Carmona Barandiaran, który jak sam mówi wspina się w poszukiwaniu wolności i spokoju. Mimo wypadku w młodości, który skutkował amputacja nogi pokonuje jedne z najtrudniejszych tras w skałach.

Wspinanie sposobem rehabilitacji

Wspinaczka, poza wymiarem sportowym, posiada również walory rehabilitacyjne szczególnie w przypadku z osób dysfunkcjami sensorycznymi (niewidzący czy niesłyszący), nieprawidłowościami neurologicznymi oraz zaburzeniami rozwojowymi – Autyzm, Zespół Aspergera, Zespół Downa.

Również osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo – rdzeniową, niezależnie od tego, czy poruszają się samodzielnie, czy na wózku mogą spróbować pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, którzy są w stanie zastosować specjalne techniki asekuracji i zadbać o bezpieczeństwo. Wspinaczka terapeutyczna to połączenie zajęć wspinaczkowych, gimnastycznych, a także elementy terapii ręki, oraz treningu umiejętności społecznych.

Gdzie można spróbować parawspinaczki?

Fundacja Sprawne Wspinanie (https://www.sprawnewspinanie.pl/) prowadzi zajęcia ze wspinaczki terapeutycznej w 15 miastach w Polsce (m.in. Warszawie, Krakowie, Łodzi, Kielcach i Rzeszowie)

W Warszawie zajęcia z parawspinaczki prowadzi również Stowarzyszenie Skocznia (https://skocznia.org.pl/), które ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla OzN. To zawodnik tego klubu Bartek Szyszkowski zajął w 8 miejsce w 2024 w Zawodach Pucharu Świata w Innsbrucku w Parawspinaczce.

Zainteresował Was artykuł? Chcielibyście spróbować tego sportu? Dajcie znać!

Opracowanie wpisu w ramach odbywanego Stażu: Przemysław Nowak

Sprawdź podobne:

Niepełnosprawni mogą zdobywać szczyty… choćby te górskie!
„Wszystko zaczęło się od rehabilitacji” – Wywiad z Oliwią Jabłońską – trzykrotną paralimpijką w pływaniu
Sport w życiu osób niepełnosprawnych
Idź do oryginalnego materiału