Za utrzymanie drogi w dobrym stanie technicznym odpowiada jej zarządca. To on decyduje, czy w pojawiające się ubytki wymagają naprawy częściowej, czy konieczna będzie naprawa całkowita – wymiana nawierzchni na danym odcinku. jeżeli stwierdzi, iż niezbędna jest kompletna renowacja, wybrana przez niego firma przeprowadzi frezowanie, a następnie położy nowy asfalt. Na czym dokładnie polega frezowanie i dlaczego się je wykonuje?
Budownictwo drogowe obejmuje nie tylko budowę nowych dróg, ale także remonty tych już istniejących. jeżeli konstrukcje drogowe lub konstrukcje powierzchni przemysłowych wymagają odnowienia, wykonuje się naprawy częściowe albo całkowite. Naprawy częściowe polegają na uzupełnieniu ubytków lub usunięciu powstałych spękań, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo użytkowników drogi, zaś naprawy całkowite – na wymianie całej nawierzchni na danym odcinku trasy.
Jednym z najważniejszych etapów podczas naprawy całkowitej jest frezowanie nawierzchni. Co to za proces?
Frezowanie nawierzchni – co to jest?
Frezowanie pozwala skutecznie usunąć stare górne warstwy asfaltu i przygotować drogę do dalszych prac. Może być również wykorzystane do przygotowania podłoża do ułożenia nawierzchni w trakcie budowy nowych tras.
Przeprowadza się je z użyciem specjalistycznych maszyn nazywanych frezarkami. Te samobieżne urządzenia wyposażone są w bębny frezujące z ostrzami tnącymi, które dosłownie mówiąc skrawają warstwy asfaltu na ustaloną wcześniej głębokość od 0,5 metra do choćby 2 metrów podczas jednego przejazdu.
Na rynku dostępne są frezarki o różnych szerokościach roboczych, głębokościach frezowania i podwoziach. W zależności od tego, gdzie będą prowadzone prace, można użyć frezarek gąsienicowych lub kołowych. Gąsienicowe przeznaczone są do działań na trudnym terenie, ponieważ mają lepszą przyczepność ze względu dużą powierzchnię styku maszyny z asfaltem. Kołowe sprawdzają się głównie na prostym terenie i łatwo się je prowadzi.
Użycie frezarek pozwala na odzyskanie starego asfaltu i wykorzystanie go ponownie jako kruszywa przy produkcji masy bitumicznej. To wpływa zmniejszenie kosztów inwestycji, a jednocześnie sprawia, iż proces jest przyjazny dla środowiska, bo redukuje się ilość odpadów.
Jak przebiega proces frezowania?
Jak dokładnie wygląda frezowanie? Frezarkę ustawia się w odpowiedniej pozycji i opuszcza się bęben frezujący na nawierzchnię. Ostrza usuwają zużytą warstwę asfaltu, a maszyna porusza się wzdłuż drogi dopóki proces nie zostanie zakończony. Zarówno głębokość, jak i kierunek frezowania oraz prędkość jazdy maszyny można wcześniej dokładnie określić, żeby remonty dróg przebiegały zgodnie z planem.
Co ważne, frezowanie znacznie usprawnia usuwanie asfaltu, dzięki czemu drogi mogą być oddane do ponownego użytku w krótkim czasie. Sprawdza się również wtedy, gdy trzeba przygotować podłoże przed położeniem nowej nawierzchni.
Frezowaniem nawierzchni zajmuje się m.in. firma Radpol, dla której budowa dróg i roboty drogowe to codzienność: https://rad-pol.pl
Artykuł sponsorowany