Premiery w kinie Światowid – piątek 27 września

razemztoba.pl 15 godzin temu

Kino Światowid zaprasza serdecznie na piątkowych pięć premier!

Akademia Magii

Pełna humoru i niezwykłych przygód animowana opowieść o wielkich marzeniach, potędze czarów i o tym, iż zawsze trzeba wierzyć w siebie. „Akademia Magii” w kinie od 27 września.

Fot. nadesłane

Trzynastoletnia Betty jest najmłodszą córką w niezwykłej rodzinie Magów z dalekiej krainy Nahwaer. Jej bracia i rodzice obdarzeni są magicznymi mocami, których Betty im trochę zazdrości. Nie wie, iż to właśnie z powodu swojego czarodziejskiego dziedzictwa Magowie od lat muszą ukrywać się małym miasteczku Misty Falls. W tajemnicy przed rodzicami Betty próbuje odkryć także w sobie magiczną siłę. Gdy ta ujawnia się pod postacią muzyki, zdradza jednocześnie kryjówkę Magów złemu królowi z krainy Nahwear. Teraz Betty, by ocalić bliskich wyrusza z misją, podczas której będzie musiała stawić czoła ciemnej stronie magii, odkryć rodzinną tajemnicę i udowodnić, iż mała dziewczynka może być wielką bohaterką.

  • Reżyseria: Mark Gravas
  • Produkcja: USA 2024
  • Czas: 90 min

***

Idź pod prąd

Rodzima produkcja o subkulturze, która królowała w latach 70. ubiegłego wieku. Opowieść o grupie nastolatków, którzy postanawiają zostać punkami i grać punk rocka. „Idź pod prąd” od 27 września.

Fot. nadesłane

Akcja filmu rozpoczyna się w drugiej połowie lat 70-tych w Ustrzykach Dolnych, gdzie kilku niezdyscyplinowanych uczniów ustrzyckiej szkoły postanawia zostać punkami, założyć zespół i grać rocka. Jednym z założycieli zespołu zostaje charyzmatyczny, zbuntowany nastolatek Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk. Zainspirowani – usłyszaną w Radio Wolna Europa – muzyką zespołu Sex Pistols wysyłają do radia list z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi”. Ku ich zdumieniu list zostaje odczytany w audycji na żywo, a stacja zaczyna emitować cotygodniowy program dotyczący muzyki punk. Działania chłopców zostają również zauważone przez przedstawicieli PRL-owskiego aparatu represji. Oficer SB, Jerzy Majak wzywa Siczkę na przesłuchanie i daje mu wyraźnie do zrozumienia, iż Ustrzyki Dolne to nie Londyn i iż na terenie jego gminy żadnego „punka” nie będzie. Nie przejmując się groźbami, zakładają punkrockowy zespół KSU, wprowadzając do małego miasteczka elementy londyńskiej „kultury punk”. niedługo szkolna młodzież przekłuwa sobie agrafkami policzki, nosi żyletki, łańcuchy, stawia irokezy i maluje włosy na zielono. Siczka i jego koledzy stają się wielkimi gwiazdami „muzyki drugiego obiegu”, a jednocześnie są najbardziej prześladowaną grupą muzyczną przez SB w tamtym czasie. Majak otrzymuje zgodę centrali na rozpoczęcie operacji o kryptonimie „Żyletka”, mającej na celu rozpracowanie i rozbicie zespołu. Zostaje wprowadzony stan wojenny. Siczka – mimo rozpaczliwych prób uniknięcia wojska – zostaje czołgistą w jednostce pancernej w Elblągu. Zespół KSU przestaje istnieć a SB-ek Majak triumfuje. Siczka w wojsku poddany zostaje dalszym represjom. Jednak to właśnie tam, zaczyna komponować swoje najlepsze utwory.

  • Reżyser: Wiesław Paluch
  • Obsada: Ignacy Liss, Piotr Głowacki, Maciej Piotrowski, Igor Paszczyk, Bartłomiej Deklewa
  • Produkcja: Polska 2024
  • Czas: 96 min

***

Dzikie serce

Wspaniała opowieść o sile przyjaźni i miłości do przyrody. Produkcja skierowana głównie do młodzieży, która sprawi, iż docenią piękno natury. „Dzikie serce” od 27 września w Kinie Światowid.

Fot. nadesłane

11-letnia Ani przeprowadza się na wieś. Ma duże trudności z przystosowaniem się do wiejskiego trybu życia. Wszystko zmienia się kiedy spotyka dzikiego, nieokiełznanego konia, z którym czuje niemal magiczną więź. niedługo nowy przyjaciel i jego stado będą potrzebować jej pomocy. Staną się bowiem celem koniokradów. Początkowo sama próbuje stawić czoła tej sytuacji, ale bardzo gwałtownie się okazuje, iż ma już u boku prawdziwych przyjaciół.

  • Reżyseria: Markus Dietrich
  • Produkcja: Niemcy 2023
  • Czas: 98 min

***

Marcello Mio

Francusko-włoska komedia, w której aktorka Chiara Mastroianni konfrontuje się z życiem w cieniu dziedzictwa swojego ojca, Marcello Mastroianniego. „Marcello Mio” na ekranie od 27 września.

Fot. nadesłane

Chiara jest aktorką, córką Marcello Mastroianniego i Catherine Deneuve. Pewnego lata, gdy jej świat pogrąża się w chaosie, postanawia zacząć żyć jak jej ojciec. Ubiera się jak on, mówi jak on, oddycha jak on, tak przekonująco, iż ludzie wokół zaczynają w to wierzyć i nazywają ją „Marcello”. To filmowy hołd dla legendy kina Marcello Mastroianniego w 100. rocznicę urodzin.

  • Reżyseria: Christophe Honoré
  • Obsada: Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Fabrice Luchini, Melvil Poupaud, Benjamin Biolay, Nicole Garcia
  • Produkcja: Francja 2024
  • Czas: 120 min

***

Rzeczy niezbędne

Opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, inspirowana poruszającym reportażem „Mokradełko” Katarzyny Surmiak-Domańskiej. „Rzeczy niezbędne” w kinie od 27 września.

Fot. nadesłane

W ręce Ady, mieszkającej w Hamburgu uznanej dziennikarki, trafia tajemnicza przesyłka. To książka ze spisanymi pod pseudonimem wspomnieniami kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca, z imienną dedykacją dla Ady. Dziennikarka decyduje się na spotkanie z autorką, którą okazuje się jej dawna szkolna koleżanka – Roksana. Razem wyruszają w podróż do miasteczka, gdzie dorastały, aby skonfrontować się z matką Roksany, niemym świadkiem jej dziecięcego piekła. Na miejscu okazuje się jednak, iż matka twardo strzeże rodzinnych tajemnic, utrzymując obraz idealnego męża i rodziny. Ada postanawia opisać tę skomplikowaną i intrygującą historię w reportażu, choć dla niej, tak naprawdę, temat Roksany nie jest tym najważniejszym w podróży.

  • Reżyseria: Kamila Tarabura
  • Obsada: Dagmara Domińczyk, Katarzyna Warnke, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Piotr Żurawski, Andrzej Konopka
  • Produkcja: Polska 2024
  • Czas: 105 min
Idź do oryginalnego materiału