Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych informuje, iż w dniu 21 listopada 2024 r. w godzinach wieczornych został skierowany do Sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk sejmowy nr 852), dotyczący zwiększenia kwot dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON.
Jak wskazaliśmy w poprzednim komunikacie, w treści zmienionego projektu ustawy pojawiła się bardzo niekorzystne, niekonsultowana wcześniej z organizacjami zrzeszającymi pracodawców osób niepełnosprawnych zmiana, zgodnie z którą zwiększone kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., ale bez możliwości korekty wstecz od dnia 1 lipca 2024 r.
Co istotne, Rada Ministrów ze względu na istotne znaczenie społeczne regulacji, na podstawie art. 51 ust. 2 regulaminu Sejmu, wnioskuje o skrócenie postępowania z projektem ustawy, w szczególności o przystąpienie do pierwszego czytania projektu bez zachowania terminu określonego w art. 37 ust. 4 regulaminu Sejmu.
Przypomnijmy, POPON z dużym zadowoleniem przyjęła przedłożony przez MRPiPS – Radzie Ministrów projekt z 8.11.2024 r. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (UD55). Projekt ten wyszedł również naprzeciw oczekiwaniom pracodawców osób z niepełnosprawnościami.
W ww. projekcie ustawy wskazano, iż pracodawca, który otrzymał dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, przysługujące za miesiące od lipca 2024 r. w dotychczas obowiązującej kwocie, będzie mógł po wejściu ustawy w życie złożyć do PFRON korektę złożonych dokumentów, czyli Wn-D i INF-D-P, uwzględniając w nich nowe podwyższone kwoty dofinansowania, począwszy od miesiąca lipca 2024 r.
Jako organizacja reprezentująca szerokie grono pracodawców zatrudniające osoby z niepełnosprawnościami, nie tylko nie rozumiemy, na jakiej podstawie rząd zmienił decyzję co do zakresu wypłaty dofinansowań, ale także dlaczego postanowiono nadać temu niekorzystnemu projektowi tak szybką ścieżkę legislacyjną, która z pewnością utrudni pracodawcom przekonanie posłów do przywrócenia poprzedniej wersji przepisu.
Uzyskania zwiększonych kwot dofinansowania do wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 lipca 2024 r. było wielokrotnie deklarowane i potwierdzane przez stronę rządową, zostało także poprzedzone konsultacjami podczas prac w MRPiPS i Radzie Dialogu Społecznego, przeprowadzonymi wśród pracodawców. Tym bardziej budzi zdziwienie pracodawców aktualna zmiana w projekcie, która z pewnością nie została podyktowana merytoryczną oceną skutków regulacji dla zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce.
Dlatego też POPON podejmie pilne działania mające na celu zmianę tego niekorzystnego projektu ustawy. O szczegółach będziemy Państwa informować na naszych stronach internetowych.
Info: POPON, fot. freepik.com
Data publikacji: 22.11.2024 r.