Nie znasz tych 20 słów, to nie zrozumiesz nastolatka. Tłumaczymy, co znaczą

dadhero.pl 1 tydzień temu
Słuchasz rozmowy nastolatków i ich nie rozumiesz? To znaczy, iż nie ogarniasz słów, które aktualnie są modne w młodzieżowym slangu. Czas nadrobić zaległości. Okazja jest idealna, bo organizatorzy plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku właśnie ogłosili listę 20 słów, które powalczą o ten tytuł. A my je tłumaczymy na język polski boomerski.


1. Aura


W tradycyjnej polszczyźnie oznacza albo pogodę, albo specyficzną nastrój, jaki roztaczają wokół siebie ludzie. W obu tych przypadkach aura może być dobra lub zła. W języku dzisiejszej młodzieży aura jest zawsze dobra. jeżeli więc jakiś nastolatek ci powie, iż masz aurę, to wiedz, iż usłyszałeś naprawdę duży komplement.

2. Azbest


To słowo znasz na pewno. I raczej źle ci się kojarzy. Młodym też, ale już nie z toksycznym materiałem do krycia dachów, tylko ze wszystkim, co tanie, kiepskie i słabe. Jak usłyszysz, iż młodzi nazywają coś azbestem, to bądź pewien, iż tego nie cenią.

3. Bambik


Choć pochodzi od słynnego jelonka Bambi, to nie jest synonimem uroczego słodziaka. Dla nastolatków bambik to ktoś niedojrzały, nierozgarnięty, naiwny i niezbyt bystry. No i raczej musi być młody, więc szansa, iż bambikiem nazwie ktoś ciebie, jest niewielka.

4. Brainrot


"Gnicie mózgu" - tak można to słowo przetłumaczyć z angielskiego. W języku młodych oznacza ono coś straszliwie durnego, absurdalnego, bezsensownego. Zwykle chodzi o jakiś filmik na TikToku. Taki, o którym ty powiedziałbyś, iż "ryje banię".

5. Brat


Jeśli od syna czy córki usłyszysz, iż jesteś brat, to nie pukaj się w czoło. I dobrze zapamiętaj ten moment. Bo to ogromny komplement. Dla dzisiejszych nastolatków brat to ktoś nieszablonowy, pewny siebie, niezależny i podążający własną drogą bez przejmowania się tym, co ludzie powiedzą.

6. Cringe


Tego słowa z kolei na pewno nie chcesz usłyszeć od swoich dzieci. Od cudzych też nie. Bo jeżeli to usłyszysz, to znaczy, iż zachowałeś się żenująco i narobiłeś sobie obciachu.

7. Czemó?


Wyobraź sobie, iż dostajesz wiadomość o treści: "Tato, przelej mi na konto 100 zł". Odmawiasz. No i w kolejnej wiadomości może pojawić się właśnie słowo"czemó?". Co oznacza? To samo, co czemu, tylko więcej jest w tym zdziwienia i zaskoczenia.

8. Delulu


To słowo wielofunkcyjne, bo może być zarówno rzeczownikiem, jak i przymiotnikiem. W obu przypadkach ma jednak wydźwięk negatywny. Oznacza osobę odklejoną od rzeczywistości, szaloną, owładniętą jakąś obsesją. Dobrze rymuje się z "kuku na muniu" i znaczy mniej więcej to samo.

9. Fein (ale też fe!n lub fin)


To określenie kogoś, kto obsesyjnie czegoś pragnie. Także tego, od czego jest uzależniony, np. narkotyków. Taki delulu, tylko bardziej uciążliwy.

10. FR (lub fr)


Jeszcze niedawno młodzi mówili "for real", teraz z oszczędności skrócili to do "fr". Znaczenie jednak pozostało. jeżeli usłyszysz to od dziecka, to znaczy, iż w pełni zgadza się z tym, co powiedziałeś. Naprawdę.

11. Glamur (także w wersji glamour)


Jeśli kojarzysz to słowo z modą, to kojarzysz dobrze. To określenie stylizacji "na bogato". jeżeli pada z ust nastolatków, to najczęściej odnosi się do ubrań z charakterystycznym wzorem zwanym panterką.

12. GOAT


To nie jest zwykły wyraz. To wyraz uznania. I to najwyższego uznania. Słowo to jest bowiem skrótem od angielskiego wyrażenia Gratest of All Time, czyli najlepszy w historii. jeżeli jakiś nastolatek tak cię określi, to możesz być z siebie bardzo, ale to bardzo dumny.

13. Oi oi oi baka


Organizatorzy plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku wyjaśniają, iż to wyrażenie zostało wzięte z kreskówek anime, a słowo baka w języku japońskim odznacza idiotę. Więcej tłumaczyć chyba nie trzeba.

14. Oporowo


Masz jakąś pasję? Jest coś, co naprawdę lubisz robić? jeżeli tak, to na pewno robisz to oporowo. Czyli wkładasz w to mnóstwo serca, sił i czasu. Oporowo to najlepiej jak się da, a choćby lepiej.

15. Riz (a także rizzler)


Przystojny, seksowny, dobrze ubrany, a do tego sympatyczny, uroczy i elokwentny. Tylko taki facet może liczyć na to, iż zostanie określony mianem rizzlera.

16. Sigma


Równie pozytywne jak "brat", tylko z dodatkiem większego podziwu. Sigma to bowiem ktoś, kto jest pewny siebie i chodzi własnymi ścieżkami, ale do tego jeszcze jest dobry w jakiejś dziedzinie i odnosi w niej sukcesy. Co ważne, do tego wszystkiego jest skromny. Sigma, który się przechwala, przestaje być sigmą.

17. Skibidi


Znaczenia tego słowa nie znają choćby nastolatkowie, którzy go używają. Prawdopodobnie dlatego, iż ono nie znaczy nic. Może być wyrazem podziwu, uznania, ale też dezaprobaty - wszystko zależy od kontekstu.

18. Slay


Kiedy byłeś małym chłopcem i coś ci się bardzo, ale to bardzo podobało, to pewnie mówiłeś: "Wow!". Mniej więcej to samo oznacza "slay" padające z ust dzisiejszych nastolatków. Absolutny, bezgraniczny podziw.

19. Womp womp


Jeśli twoje dziecko podczas rozmowy z tobą bąknie pod nosem podwójne womp, to adekwatnie możesz już kończyć. Bo to sygnał, iż straszliwie trujesz i ochota do wysłuchiwania twoich wywodów spadła do zera. Ale możesz się zrewanżować. Gdy pociecha będzie cię przekonywać, iż bardzo, ale to bardzo potrzebuje kasy, nie musisz szukać argumentów. "Womp womp" powinno wystarczyć.

20. Yapping


Pierdzielenie o Szopenie. Nawijanie makaronu na uszy. Opowieści dziwnej treści. Tak mówiło się kiedyś o zbyt długiej i nudnej wypowiedzi. Teraz mówi się "yapping". Tyle definicja. A przykład z życia wzięty? Kwadrans twojego gadania o tym, iż dziecko powinno w końcu posprzątać swój pokój.

Źródło: sjp.pwn.pl


Idź do oryginalnego materiału