Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, zakończyła śledztwo prowadzone przeciwko 73-letniej Małgorzacie K. oraz jej dzieciom 41-letniemu Andrzejowi K. i 37-letniej Małgorzacie K., którym zarzucono, iż działając wspólnie i w porozumieniu, w latach 2021-2023, uporczywie nękali swoich sąsiadów, a także grozili pozbawieniem ich życia, tj. o przestępstwa z art. 190 § 1 k.k. w zbiegu z art. 190a § 1 k.k., czyli uporczywego nękania i kierowania gróźb karalnych. Przestępstwa te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa działania podejrzanych zmierzały do uniemożliwienia ich sąsiadom normalnego funkcjonowania. W pobliżu posesji jednego z pokrzywdzonych umieszczali urządzenia reagujące na ruch i wydające głośne dźwięki o różnej częstotliwości, m.in. imitujące wystrzał, w wypadku pojawienia się ich sąsiadów. dzięki kamery prowadzili inwigilację życia pokrzywdzonego na jego prywatnym terenie. Przerzucali na teren jego posesji odpady pochodzenia organicznego, w kierunku samochodu i posesji pokrzywdzonego ciskali kamienie. Pomawiali go także o posiadanie oraz używanie środków odurzających i substancji psychotropowych. Niezasadnie wzywali policję, oskarżając, iż pokrzywdzony popełniał przestępstwa.
Do arsenału ich bezprawnych zachowań należało także rozpędzanie samochodu i jego gwałtowne zatrzymywanie bezpośrednio przed pokrzywdzonym oraz oświetlanie w porze nocnej posesji pokrzywdzonego światłami samochodu i miganie nimi.
Grozili pokrzywdzonemu pozbawieniem życia przy użyciu broni pneumatycznej.
Podobne, udręczające i poniżające praktyki prowadzili wobec mieszkającej obok nich kobiety, z tym, iż tu ofiarą padły również jej małoletnie dzieci, którym 12 lipca 2023 roku, podejrzani grozili pozbawieniem życia, pozorując oddanie strzału z broni pneumatycznej.
W toku przedmiotowego postępowania uzyskano opinie sądowo – psychiatryczne, dotyczące podejrzanych 73-letniej Małgorzaty K., 41-letniego Andrzeja K. i 37-letniej Małgorzaty K.
Jak stwierdzili biegli 73-letnia Małgorzata K. w czasie zarzucanego jej czynu, nie miała z przyczyn chorobowych zniesionej ani ograniczonej w stopniu znacznym zdolności rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem. Nie zachodzą warunki art. 31 § 1 ani § 2 k.k. Biegli wskazali również, iż w aktualnym stanie psychicznym, badana może samodzielnie uczestniczyć w czynnościach postępowania przygotowawczego i stawać przed Sądem. Aktualny stan zdrowia psychicznego podejrzanej, umożliwia jej samodzielną i rozsądną obronę. Również może odbywać ewentualną karę więzienia w warunkach zakładu penitencjarnego. Wobec 37-letniej Małgorzaty K. biegli uznali, iż w czasie zarzucanego jej czynu, miała z powodu choroby psychicznej całkowicie zniesioną poczytalność, tj. zdolność rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem, czyli jak w art. 31 § 1 k.k. Jak podali aktualny stan psychiczny podejrzanej wskazuje, iż zachodzi wysokie prawdopodobieństwo ponownego popełnienia przez nią podobnych czynów zabronionych, związanych z jej chorobą psychiczną. Biegli uznali, iż wskazane jest zastosowanie wobec podejrzanej środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Również biegli uznali, iż w aktualnym stanie zdrowia psychicznego, podejrzana nie może samodzielnie uczestniczyćw czynnościach postępowania przygotowawczego i stawać przed Sądem. Wymaga przy tym pomocy obrońcy. Aktualny stan zdrowia psychicznego podejrzanej, uniemożliwia jej samodzielną i rozsądną obronę.
Natomiast w opinii dotyczącej Andrzeja K. biegli uznali, iż w czasie zarzucanego mu czynu, miał z powodu choroby psychicznej całkowicie zniesioną poczytalność, tj. zdolność rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem, czyli jak w art. 31 § 1 k.k. Wskazali ponadto na duże prawdopodobieństwo dalszego popełniania motywowanych chorobowo czynów zabronionych, a co za tym idzie, biegli zawnioskowali o zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia podejrzanego w zakładzie psychiatrycznym. Jednocześnie wskazali, iż podejrzany może uczestniczyć w postępowaniu. Aktualny stan psychiczny nie pozwala podejrzanemu na podjęcie samodzielnej i rozsądnej obrony, co skutkuje koniecznością zapewnienia mu pomocy obrońcy. Z uwagi na treść uzyskanych opinii sądowo – psychiatrycznych, oraz wniosków w nich zawartych, Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, w dniu 8 listopada 2024 roku, skierowała do Sądu Rejonowego w Dębicy, akt oskarżenia przeciwko 73-letniej Małgorzacie K.Natomiast wobec 41-letniego Andrzeja K. i 37-letniej Małgorzaty K., w dniu 14 listopada 2024 roku, skierowano do Sądu Rejonowego w Dębicy, wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym.
źr. PO Rzeszów