REKLAMA
Któregoś dnia córka chciała mi pokazać zabawkę. Oglądałam akurat coś na komórce. W końcu podeszła, złapała mój telefon i powiedziała 'mamusiu, dlaczego zawsze patrzysz w telefon'. Uderzyło mnie to, jak tona cegieł- pisze zawstydzona mama. Wiem, iż od jakiegoś czasu mam z tym problem, ale teraz, jak córka mi to wypomniała, nie mogę pozbyć się poczucia winy, iż nie jestem wystarczająco obecna w jej życiu - dodaje.Kobieta ma świadomość, iż musi unikać sięgania po telefon, gdy tylko ma chwilę wolnego i więcej uwagi poświęcić swoim dzieciom. Przyznaje jednak, iż jest jej bardzo trudno i zastanawia się, co zrobić, by pokonać chęć patrzenia w ekran. Nie ukrywa, iż całe dnie przebywa z dziećmi, dotychczas wydawało jej się, iż poświęca im wystarczająco dużo uwagi, okazało się jednak, iż one widziały to inaczej.
Zobacz wideo
Czy rodzice pozwalają dzieciom korzystać z telefonów? [SONDA]
Internauci radzą: Ustaw blokadęPod wpisem użytkowniczki Reddita pojawiło się sporo komentarzy. Wiele osób przyznaje, iż rozumie co przeżywa, ponieważ sami mają podobne doświadczenia.Czuję twoje poczucie winy! Moja córka powiedziała mi tak w przeszłości. Musiałam usunąć media społecznościowe (...) Dzięki temu jestem teraz o wiele bardziej produktywna, nie tylko w momencie, gdy spędzam czas z dziećmi, ale w ogóle- napisała jedna z internautek. Wiele osób radziło, by mama ustawiła sobie aplikację, która będzie blokować jej ekran, jeżeli będzie spędzać przed nim zbyt dużo czasu. Niektórzy pisali, żeby spróbowała "wyrobić sobie nawyk wyłączania telefonu i zostawiania go w innym pokoju, by łatwiej było oprzeć się pokusie włączenia go w chwili nudy".
Kobieta z telefonem Shutterstock, autor: Pheelings media
Coraz więcej osób jest uzależnionych od telefonówSzacuje się, iż ponad 60 proc. osób w wieku 15-35 lat w ciągu dnia nie rozstaje się z telefonem. Wiele osób zabiera komórkę (i korzysta z niego) choćby podczas spotkań towarzyskich, w toalecie i sypialni.Większość osób odczuwa silną potrzebę bycia w stałym kontakcie z innymi. Niektórzy obawiają się, iż bez telefonu nie dostaną ważnych informacji lub zepsują relacje ze znajomymi. […] Badani tak związali się z telefonami, iż stracili rachubę czasu. Nie są pewni, kiedy z nich korzystają. Są stale gotowi do odebrania połączenia lub przeczytania wiadomości. Wiele osób za pośrednictwem komórek poszukuje kontaktów społecznych, które w świecie rzeczywistym nie są dla nich satysfakcjonujące lub budzą lęk.- wyjaśnia Małgorzata Osowiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS w rozmowie z redaktorem telepolis.pl. Komórka ma dawać też ludziom poczucie bezpieczeństwa, iż zawsze mogą się z kimś skontaktować, zadzwonić itp.Bardzo niepokojące dane dotyczą przede wszystkim dzieci. Jak podaje portal prawo.pl. - dwie trzecie rodziców przyznaje, iż ich dzieci między 2. a 5. rokiem życia korzysta z urządzeń mobilnych. Zaledwie 35,5 proc. dorosłych zapewniło, iż wcale nie dawało i nie daje swoim dzieciom telefonów bądź tabletów. A eksperci cały czas apelują, by dzieciom do 2. roku życia w ogóle nie pozwalać korzystać z ekranów, które mogą szkodzić ich zdrowiu. Negatywnie wpływają na wzrok, utrudniają koncentrację. Maluchy, które dużo czasu spędzają przed telefonem mogą też mieć problemy ze snem i stać się drażliwe.
Jak wynika z raportu "Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu w Polsce. Raport z badań", coraz więcej nastolatków jest uzależnionych od telefonów. 70 proc. badanych przyznało, iż zna przynajmniej jedną osobę, która nie może wytrzymać bez telefonu. Co piąty uczeń przyznał, iż sam ma z tym problem.Czy uważasz, iż zbyt dużo czasu spędzasz z telefonem w ręku? A może korzystasz ze telefona tylko wtedy, kiedy musisz? Daj znać w komentarzach lub na [email protected].