Kielce rozszerzają usługi opiekuńcze – pomoc trafi do setek mieszkańców dzięki projektowi RUSZ

mir.org.pl 3 tygodni temu
🔊 Odsłuchaj artykuł

Miasto Kielce uruchamia projekt wsparcia dla seniorów i osób wymagających szczególnej opieki dzięki pozyskanym funduszom unijnym. Program „RUSZ – Rozwój Usług Społeczno-Zdrowotnych dla mieszkańców Gminy Kielce” ma wartość ponad 36,5 mln złotych i obejmie łącznie 684 dorosłych mieszkańców, którzy ze względu na wiek, przewlekłe choroby oraz zaburzenia dementywne i chorobę Alzheimera potrzebują szczególnego wsparcia. W ramach projektu wsparcie otrzyma również 160 opiekunów tych osób – zadbano o ich prawo do odpoczynku i chwilowego wytchnienia.
Umowę na dofinansowanie projektu podpisali prezydentka Kielc Agata Wojda, marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz skarbnik Miasta Kielce Marzena Bzymek.

„Społeczeństwo się starzeje, a także w Kielcach przybywa seniorów, którzy borykają się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Naszym celem jest zapewnienie im pomocy w miejscu zamieszkania, by mogli pozostać w rodzinnych domach, nie zaś trafiać do placówek opiekuńczych,”

– podkreśliła prezydentka Kielc. Dodała również, iż wsparcie zostanie rozszerzone na opiekunów, aby umożliwić im odpoczynek od trudnych obowiązków.
W ramach projektu, profesjonalny zespół składający się z opiekunek, asystentów, pielęgniarki, rehabilitanta, psychologa i logopedy będzie świadczył usługi „door-to-door” na terenie osiedli Herby, Białogon, Barwinek i KSM, gdzie dotąd nie były one dostępne. Zakupiony zostanie również specjalistyczny samochód przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Miasto poszerzy zakres dotychczasowych usług społecznych o długoterminową opiekę specjalistyczną, dedykowaną osobom z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną, a także usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnościami.
Projekt przewiduje także modernizację sali w filii Ośrodka Wsparcia Dziennego dla Osób Chorych na Alzheimera przy ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego, gdzie będą odbywać się warsztaty terapii zajęciowej, interaktywne treningi pamięci i terapia ręki. Program realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną „Tropem Przygody” i współfinansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027.


Źródło: UM Kielce

Idź do oryginalnego materiału