REKLAMA
Sześć minut intensywnych ćwiczeń dziennie może chronić przed chorobami mózgu, takimi jak Parkinson i Alzheimer
zaburzenia pamięci,zmiany w zakresie funkcjonowaniazmiany sprawności intelektualnej. Troszkę później mogą pojawić się pierwsze problemy z zaburzeniem mowy, zapominanie słów, coraz częściej będą pojawiały się problemy z pamięcią, a choćby urojenia i omamy. W następnym etapie niestety może pojawić się agresja, znaczne ograniczenia ruchowe, brak kontaktu werbalnego, zaburzenia snu i łaknienia, niekontrolowanie czynności fizjologicznych. Najczęstsze objawy alzheimera to: zaniki pamięci,wycofanie się z życia społecznego,drażliwość, depresja, trudności w wykonywaniu dobrze znanych czynności,zaburzenia w poruszaniu się i postawie ciała,spowolnienie ruchowe, zmiana pola widzenia,drżenie spoczynkowe,problemy z mową,dezorientacja,odkładanie rzeczy w nietypowe miejsca,kłopoty ze znajdowaniem rzeczy,obniżona zdolność oceny sytuacji, np. trudności z ustaleniem bieżącej daty,trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji.
Zobacz wideo
Lista badań na alzheimera, które pomogą zdiagnozować chorobę Lista badań na alzheimera to wykaz badań, które należy wykonać celem potwierdzenia diagnozy. Pierwszym działaniem powinna być jednak przede wszystkim wizyta u lekarza rodzinnego, który w trakcie badania analizuje stan zdrowia pacjenta, a jeżeli zauważy potrzebę skieruje go do specjalisty (neurologa lub psychiatry). Można także rozpocząć diagnostykę bezpośrednio u lekarza psychiatry, do którego nie jest potrzebne skierowanie. Warto dodać, iż im wcześniej choroba zostanie wykryta i zdiagnozowana tym dłużej osoba chora będzie mogła świadomie uczestniczyć w życiu rodzinnym i społecznym.
Naukowcy: Metabolizm steruje twoim mózgiem
Badania na alzheimera. Wykrycie choroby wymaga czasuBadania na alzheimera to nie jest łatwa i krótka ścieżka do pokonania, ponieważ niestety nie ma pojedynczego badania, które mogłoby wykryć chorobę. Istnieje jednak możliwość postawienia diagnozy z dokładnością choćby do 90%, ale w tym celu należy wykonać badania u kilka specjalistów.badania laboratoryjne – konieczne do rozpoznania ewentualnych schorzeń ogólnoustrojowych mogących mieć wpływ na rozpoznanie otępienia lub na dobór leczenia farmakologicznego,u neurologa – lekarz wykryje przyczynę zaburzeń procesów poznawczych i ewentualnie będzie w stanie wykluczyć inne przyczyny otępienia,komputerowe badanie tomograficzne lub badanie rezonansem magnetycznym – ma na celu wykluczenie konkretnej przyczyny zaburzeń funkcji poznawczych (np. guz) oraz określa anatomiczną lokalizację nieprawidłowych zmianu psychiatry – na wczesnym etapie choroby lekarz jest w stanie ocenić sprawność chorego na podstawie wywiadu, rozmowy z opiekunem pacjenta i obserwacji w czasie badania, badanie biomarkerów - pozwala na rozpoznanie choroby poprzez potwierdzenie biochemicznego, neurozwyrodnieniowego procesu alzheimerowskiego toczącego się w mózgowiu. Zobacz też: Enzym z ananasa może pomóc chorym na alzheimera