II Kongres Inclu(vi)sion – w stronę otwartego i różnorodnego rynku pracy

aktywizacja.org.pl 1 miesiąc temu

15 października 2024 r. odbył się II Kongres Inclu(vi)sion, zorganizowany w formule online. Wydarzenie zgromadziło 20 panelistek i panelistów ze świata biznesu, administracji rządowej oraz organizacji pozarządowych. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie 631 osób, natomiast czynnie uczestniczyło aż 393 unikalnych użytkowniczek i użytkowników. Wydarzenie było skierowane przede wszystkim do przedstawicieli działów HR i biznesu, a jego celem było wsparcie działań na rzecz różnorodności i inkluzywności na rynku pracy.

Pod hasłem „Od wizji do kreacji inkluzyjnego rynku pracy”, Kongres Inclu(vi)sion stał się platformą do wymiany najlepszych praktyk i dzielenia się praktycznymi rozwiązaniami, które pomagają pracodawcom w tworzeniu bardziej otwartych i dostępnych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Aktywizacja, przy wsparciu Partnerów Strategicznych – BNP Paribas Bank Polska, eRecruiter, Fundacji Avalon, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, PwC Polska, Santander Bank Polska, Sodexo Polska, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki, MIGAM, Polskie Forum Osób Słabosłyszących.

Merytoryczne dyskusje i praktyczne narzędzia dla biznesu

Podczas Kongresu odbyły się dwie sesje panelowe, w których ekspertki i eksperci z różnych branż dzieliły i dzielili się swoimi doświadczeniami i pomysłami na budowanie inkluzywności w miejscu pracy. W trakcie dyskusji omawiano m.in. znaczenie komponentu „S” w ramach ESG (Environmental, Social, and Governance) oraz Dyrektywy CSRD, które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu otwartych miejsc pracy.

– Dyrektywa CSRD to nie tylko obowiązek raportowania – to szansa na to, by firmy stały się bardziej transparentne, odpowiedzialne społecznie i inkluzywne. Dzięki niej możemy mierzyć rzeczywistą wartość, jaką różnorodność wnosi do naszych organizacji i społeczeństwa. – zaakcentowała Patrycja Załuska, Ekspertka ds. rynku pracy Uniwersytetu SWPS, Ekspertka w zespole People&Organisation w PwC Polska.

Uczestniczki i uczestnicy Kongresu miały i mieli również okazję zapoznać się z praktycznymi narzędziami i strategiami, które pomagają firmom wdrażać polityki różnorodności oraz lepiej zarządzać zespołami złożonymi z osób z niepełnosprawnościami. Zaprezentowane rozwiązania obejmowały m.in. platformę edukacyjną dla biznesu, która wspiera firmy w procesie tworzenia dostępnych miejsc pracy oraz Wirtualne Targi Pracy, które odbędą się 3 grudnia 2024 r. (link do strony i rejestracji). Te dwie inicjatywy są tworzone przez Partnerstwo Inclu(vi)sion.

– Zmiana to proces, w którym potrzebujemy zaangażowania. Zaczyna się od liderów zmiany, którzy ten proces, zaczynają, budują. Pamiętajmy o tym, iż liderem może być każdy z nas. W moim pokoleniu, osoby z niepełnosprawnością były niewidoczne. jeżeli ktoś nie miał doświadczeń w rodzinie, w środowisku, to zupełnie nie wiedział, jak się zachowywać wobec osoby z niepełnosprawnością. Na szczęście to się zmieniło i wciąż zmienia. Wierzymy w różnorodność, ona jest opłacalna i etyczna! – powiedziała Małgorzata Petru, Menedżerka ds. zarządzania różnorodnością i włączeniem w Banku BNP Paribas Polska, Diversity Officer.

Gościnie i goście specjalni i inspirujące wystąpienia

Podczas wydarzenia uczestniczki i uczestnicy miały i mieli okazję wysłuchać wystąpień gościa specjalnego, Łukasza Krasonia, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, który podzielił się swoją inspirującą historią i omówił rolę polityk równościowych w Polsce. Agata Roczniak opowiedziała natomiast o sile różnorodności oraz wyzwaniach, z jakimi osoby z niepełnosprawnościami spotykają się na rynku pracy uwzględniając w tym swoją osobistą historię.

– Różnorodność jest siłą. Niepełnosprawność nie jest przeszkodą. Mam silne wrażenie, iż różnorodność wzbogaca nie tylko nasze miejsce pracy, ale życie innych. Zamiast czekać na zmiany, stwórzmy je sami. – podsumowała Agata Roczniak, Ekspertka ds. Włączania OzN w BNP Paribas Polska oraz założycielka i Prezeska Fundacji Diversum

Znaczenie Kongresu dla biznesu

– Już po raz drugi Kongres stworzył świetną platformę do wymiany doświadczeń w zakresie działań niezbędnych do dobrego przygotowania się i zarządzania procesem budowania zespołów różnorodnych. To co szczególnie cieszy, to rosnąca świadomość i otwartość na dialog i szukanie odpowiedzi na wyzwania, które się w tym obszarze pojawiają. Pomóc mogą w tym badania i płynące z nich dane pokazujące aktualne potrzeby i oczekiwania nie tylko obecnego zespołu pracowniczego, ale również potencjalnych kandydatów i kandydatek. – powiedziała Sylwia Daniłowska, Wiceprezeska Zarządu, Dyrektorka Pionu Badań i Rozwoju Fundacji Aktywizacja.

Kongres Inclu(vi)sion pokazał, iż rośnie świadomość i potrzeba wprowadzania zmian na rzecz inkluzywnego rynku pracy. Zainteresowanie, które przekroczyło wszelkie oczekiwania, dowodzi, iż coraz więcej firm oraz przedstawicieli działów HR w Polsce dostrzega duży potencjał różnorodności w miejscu pracy. Kongres nie tylko umożliwił wymianę wiedzy i doświadczeń, ale także dostarczył konkretnych narzędzi i rozwiązań, które pomogą pracodawcom w tworzeniu bardziej otwartych i dostępnych środowisk pracy. Event w 2023 roku został nagrodzony Brązowym Spinaczem w kategorii Event społeczny wspólnie z Láska nebeská i Agencja Apollo 360.

Idź do oryginalnego materiału