Już około 900 dzieci zostało przebadanych w ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1. Predyspozycje do zachorowania wykryto u 34 z nich. Akcja profilaktyczna UDSK rozpoczęła się w kwietniu w Białymstoku. Wciąż jeszcze można do niej dołączyć.
“Chodzi o to, by jak najwięcej rodziców dowiedziało się o naszych działaniach, o tym, że mogą za darmo przebadać swoje dziecko w kierunku wykrycia cukrzycy typu 1 “ – mówi prof. Artur Bossowski, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Spotkania w szkołach: wczesne wykrywanie cukrzycy typu 1 u dzieci We wtorek spotkał się w starostwie powiatowym w Białymstoku z samorządowcami z powiatu białostockiego. Chce, by wójtowie i burmistrzowie poinformowali rodziców w swoich gminach o jego projekcie oraz umożliwili jednorazowe spotkania w szkołach, przedszkolach czy urzędach.
Jan Perkowski, starosta białostocki podkreśla, że zależy mu, by jak najwięcej rodziców z powiatu białostockiego zgłosiło swoje dzieci do akcji. Tym bardziej, że to nic nie kosztuje.
Akcja, której przewodzi prof. Artur Bossowski, rozpoczęła się w kwietniu.
Jego zespół bada dzieci w wieku do dziewiątego roku życia z całego województwa Podlaskiego – badania są bezbolesne, robione z krwi i pozwalają wykryć predyspozycje do zachorowania na cukrzycę typu 1 .
Efekty akcji profilaktycznej UDSK: wczesne wykrywanie cukrzycy typu 1 u dzieci Jak mówi prof. Bossowski, jego zespół przebadał już około 900 pacjentów (głównie z Białegostoku, ale też z Augustowa, Kolna, Hajnówki); u 34 z nich wykryto predyspozycje.
“Teraz ci pacjenci są zapraszani do szpitala, gdzie sprawdzamy ich profil lipidowy , ocenę krzywej cukrowej, hemoglobinę glikowaną , ale także przeciwciała przeciw innym endokrynopatiom. Bo cukrzyca może istnieć na przykład z chorobami tarczycy czy z celiaklią (2 )” – tłumaczy prof. Artur Bossowski.
Jeśli przypuszczenia faktycznie potwierdzą się – dzieciom zostanie zaaplikowane leczeni e. To ważne, by w przypadku cukrzycy zrobić to jak najwcześniej, gdyż zapobiegnie to ciężkim powikłaniom typu kwasica ketonowa . Rodzice od realizatorów projektu dostają też solidną porcję wiedzy na temat profilaktyki i zdrowego odżywiania .
Prof. Bossowski nie kryje, że chciałby przebadać jak najwięcej dzieci. Dlatego już z w najbliższy piątek zaplanował kolejne spotkanie z samorządowcami – tym razem w Wasilkowie.
Jak mówi, dostaje też zapytania z ośrodków w całej Polsce – wszystko wskazuje więc na to, że badania zostaną rozszerzane na cały kraj.
Na razie jednak wciąż można zgłaszać się na nie w Białymstoku. Terminy podawane są na bieżąco na stronie UDSK (1 ).
Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą! Literatura https://udsk.pl/prewencyjne-badanie-populacyjne-wczesnego-wykrywania-cukrzycy-typu-1-u-dzieci-w-okresie-bezobjawowym-w-wojewodztwie-podlaskim-informacje/ https://poranny.pl/juz-u-34-dzieci-wykryto-predyspozycje-do-cukrzycy-wciaz-mozna-sie-zglaszac-na-badania-do-udsk/ar/c14-17843073