• Link został skopiowany

Najkrótsze kolejki do sanatorium. W tym województwie terminy są ekspresowe

Jak długo czeka się na sanatorium w poszczególnych województwach? Podczas gdy jedni spędzą w kolejce ponad rok, inni doczekają się wolnego miejsca już po trzech miesiącach. Niektórzy mogą też spróbować skrócić czas oczekiwania, bez względu na miejsce zamieszkania. Jak to zrobić?
Sanatorium (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

W okresie wakacyjnym wielu Polaków marzy o pobycie w sanatorium, gdzie podreperują swoje zdrowie. Takie wyjazdy są możliwe w ramach NFZ, jednak na wolne miejsce trzeba wówczas czekać tygodniami. Kolejki są długie, a terminy odległe, co może frustrować kuracjuszy. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to reguła. W niektórych województwach czas oczekiwania jest znacznie krótszy.

Zobacz wideo "Sanatorium Miłości" z bliska! Oto najpiękniej położone uzdrowisko w Polsce

Ile czeka się na sanatorium z NFZ 2025? Wszystko zależy od województwa

W 2025 roku średni czas oczekiwania na wolne miejsce w sanatorium wynosi nawet 10 miesięcy. W praktyce wszystko zależy od liczby osób, które chcą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego w danym województwie. W najdłuższych kolejkach "stoją" pacjenci z województwa wielkopolskiego - muszą oni czekać nieco ponad rok na wolny termin. W o wiele lepszej sytuacji są mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Tam czas oczekiwania wynosi już tylko 3-4 miesiące. Podobnie sytuacja wygląda na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, gdzie czeka się od 3 do 5 miesięcy. W pozostałych częściach kraju czas ten wynosi około 8-10 miesięcy.

Warto wiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił przeglądarkę, w której każdy może sprawdzić swój czas oczekiwania na miejsce w sanatorium. Wystarczy podać numer skierowania oraz datę urodzenia. 

Zobacz też: Najbardziej kręta droga w Polsce przyciąga nie tylko zakrętami. To "polska Route 66"

Kolejki do sanatorium z NFZ. Tak dostaniesz miejsce szybciej

Niektórzy kuracjusze mogą nie wiedzieć, że istnieją dwa sposoby na skrócenie czasu oczekiwania na miejsce w uzdrowisku. Na czym one polegają?

  1. Pierwszy sposób to skorzystanie z leczenia uzdrowiskowego, przeprowadzanego w ramach tak zwanej prewencji rentowej ZUS. Nie każdy może jednak z tego skorzystać - przysługuje ono tylko tym osobom, które po pobycie w sanatorium mają szansę na powrót do pracy. Z kolei rolnicy mogą odbyć leczenie na KRUS, na które czeka się przez około 2 miesiące.
  2. Drugą możliwością jest skorzystanie z tak zwanych zwrotów. Są to sytuacje, w których inny kuracjusz odwołuje swój pobyt lub zmienia jego termin, tym samym zwalniając pierwotny. Często zdarza się, że pacjent traci wtedy miejsce w kolejce, jeśli NFZ uzna powód zmiany za bezzasadny, tym samym zwalniając pozycję dla kogoś innego. Warto zatem skontaktować się z oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia i zgłosić chęć skorzystania z terminów pochodzących ze zwrotów. Jest to jednak opcja dla osób, które nie mają innych planów w najbliższym czasie, ponieważ informacja o zwolnionym miejscu przychodzi zwykle w ciągu mniej niż 14 dni przed planowanym wyjazdem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: