Kancelaria Prezydenta
Kancelaria Prezydenta

Krajowa Sieć Kardiologiczna – jest podpis prezydenta

Udostępnij:

Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Ustawa wprowadza nową strukturę organizacyjną i nowy model zarządzania opieką kardiologiczną. Ma ona usprawnić system świadczeń w zakresie chorób układu krążenia. 

Prezydent o swej decyzji poinformował w poniedziałek 16 czerwca na spotkaniu z ekspertami Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju, podsumowującym dotychczasową działalność prac tego gremium – zaznaczyła Kancelaria Prezydenta w komunikacie opublikowanym w internecie.

Ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) ma być realizacją reformy zapisanej w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Zakłada wprowadzenie w całym kraju nowego modelu organizacji opieki kardiologicznej, co ma podnieść skuteczność leczenia chorób układu krążenia. Każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma otrzymać opiekę kardiologiczną opartą na jednakowych standardach. System ma elastycznie odpowiadać na potrzeby pacjentów i zapewnić im ciągłość leczenia na etapach diagnostyki, leczenia kardiologicznego, rehabilitacji i dalszego leczenia w poradniach specjalistycznych, w podstawowej opiece zdrowotnej lub w opiece długoterminowej.

KSK będzie miała trzy poziomy zabezpieczenia. Na pierwszym (OK I) pacjent ma mieć zapewnioną podstawową diagnostykę kardiologiczną. Na drugim (OK II) – koordynację i ciągłość opieki kardiologicznej, w tym kompleksową diagnostykę kardiologiczną, leczenie kardiologiczne, w tym z zakresu kardiologii interwencyjnej i leczenia ostrych zespołów wieńcowych, oraz dostęp do rehabilitacji kardiologicznej. Na trzecim poziomie (OK III) ma być zapewniona koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej oraz będą przeprowadzane najbardziej skomplikowane procedury medyczne, np. z zakresu kardiochirurgii.

Podmioty lecznicze będą miały trzy lata na spełnienie wymagań przystąpienia do KSK na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej. Pierwsza kwalifikacja zostanie przeprowadzona nie później niż sześć miesięcy od wejścia w życie ustawy. Kwalifikacji ośrodków kardiologicznych będzie dokonywał prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia z wyjątkami wskazanymi w ustawie.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.