Dodatkowy zwrot. Emeryci mają czas tylko do końca kwietnia

Emeryci mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, jednak czasu jest niewiele. Urzędy czekają do 30 kwietnia na odpowiednią dokumentację. Ile można uzyskać i komu należy się dodatkowy zastrzyk gotówki? Już wyjaśniamy.
Dodatkowe pieniądze dla seniorów
Komu nie przydadzą się dodatkowe środki? Oczywiście, że praktycznie każdemu, a szczególnie emerytom, którzy, jak wynika z wielu sond, często nie mają środków na godne życie. Brakuje na leki, dobre jakościowo jedzenie, a o rozrywkach nie ma co wspominać. Dlatego też Polscy seniorzy uważani są za jednych z najsmutniejszych.
Rząd co jakiś czas stara się poprawiać ich sytuację, choć wyjątkowo niskie emerytury, to najgorszy i najbardziej dotkliwy problem. Tym razem wymyślono dodatkowy zwrot z podatku. Jakim tytułem i kto może się o niego ubiegać?

Profity dla emerytów
Nie wszyscy mają tego świadomość, ale wielu emerytów dorabia sobie, w ramach umowy o prace czy zlecenie. Chętnie zatrudniają się na zastępstwo lub w mniejszych firmach, gdzie wykonują z reguły pracę zgodną z ich wcześniejszymi metodami zarobkowymi.
Dzięki temu mogą pozwolić sobie na większą swobodę w dysponowaniu gotówką, a także wakacje, urlopy czy leczenie w prywatnych klinikach. Do tego wielu pracodawców umożliwia wykupienie pakietów na prywatne leczenie, co również w przypadku osób po 60. roku życia jest ogromnym ułatwienie. Jednak stop, co dalej z tym podatkiem?
Zwrot z podatku dla emerytów
Na zwrot podatku mogą liczyć osoby, które przeszyły na emeryturę, a mimo to pracują zawodowo. Oczywiście informację tę należy uwzględnić w swoim rozliczeniu PIT za 2024 rok. Warto pamiętać, że wymagane będzie złożenie deklaracji PIT-0 lub zaznaczenie właściwej opcji w PIT-36 lub PIT-37. Co ciekawe, jeśli podczas trwania stosunku zatrudnienia, senior nie pobierał emerytury, jest on zwolniony z płacenia podatków. Maksymalna kwota dochodu, do której obowiązuje ulga to wówczas 85 528 zł rocznie.
Kto może skorzystać z ulgi?
- Osoba, która mimo prawa do emerytury, nie pobierała jej,
- Emeryci aktywni zawodowo, zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i prowadzenia działalności gospodarczej,
- Seniorzy, którzy nie ukończyli 85 lat,
- Osoby, które nie przekroczyły narzuconego limitu przychodów objętych ulgą.






































