Przepisy dotyczące aborcji. Konieczny: jedno zaświadczenie wystarczy
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przekazał, że polskie przepisy nie określają terminu przerwania ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia kobiety. Jak dodał, jedno zaświadczenie od specjalisty jest podstawą do przeprowadzenia aborcji.
Co musisz wiedzieć?
- Brak regulacji terminu: W Polsce nie ma określonego terminu, do którego można przerwać ciążę, jeśli zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety.
- Wystarczające zaświadczenie: Jedno zaświadczenie od specjalisty jest wystarczające do przeprowadzenia aborcji w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia kobiety.
- Śledztwo w Oleśnicy: Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy prowadzi śledztwo w sprawie aborcji przeprowadzonej w 36. tygodniu ciąży.
- Przepisy ustawy o planowaniu rodziny nie regulują terminu, w jakim możliwe jest przerwanie ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia kobiety ciężarnej - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Wskazał również, że jedno zaświadczenie od specjalisty jest wystarczającą przesłanką do przeprowadzenia aborcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Generał odpowiada Senyszyn. "W połowie się zgadzam"
Aborcja w 36 tygodniu ciąży. Dlaczego śledztwo w Oleśnicy jest istotne?
Śledztwo w Oleśnicy dotyczy przypadku aborcji przeprowadzonej w 36. tygodniu ciąży, co wzbudziło kontrowersje. Wiceminister Konieczny wyjaśnił, że przepisy prawa nie zezwalają na zabijanie dzieci, a śledztwo ma na celu ustalenie, czy doszło do naruszenia przepisów.
- Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy wszczęła śledztwo w sprawie przeprowadzenia aborcji z naruszeniem prawa - dodał Konieczny.
Jednocześnie wiceszef resortu zdrowia przypomniał, że brzmienie przepisów wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Na jego podstawie na początku 2021 r. z ustawy wykreślona została możliwość aborcji w przypadku ciężkiej, nieodwracalnej wady płodu. Aborcja z tej przesłanki dopuszczona była do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety.
Ponadto przerwanie ciąży jest dopuszczalne, kiedy powstała ona w wyniku czynu zabronionego albo w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia kobiety.
Dopuszczalność aborcji. Różne stanowiska
Prof. Piotr Sieroszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, skomentował przypadek aborcji w Oleśnicy, podkreślając, że dziecko było w stanie funkcjonować poza organizmem matki. - Tamto dziecko byłoby w stanie funkcjonować, to był 36. tydzień ciąży. Ważyło prawie dwa kilogramy, było w dobrym stanie wewnątrzmacicznym - powiedział Sieroszewski.
W czwartek apel do ministry zdrowia opublikowały organizacje feministyczne. Podkreśliły w nim to, co w Sejmie powiedział Konieczny - przepisy polskiego prawa jednoznacznie dopuszczają możliwość wykonania aborcji na każdym etapie ciąży, jeśli zdrowie lub życie ciężarnej jest zagrożone.