Reklama

"Mamy prawo do smutku, ale..." Ważne rozmowy o zdrowiu psychicznym młodzieży

Redakcja wdi24
08/04/2025 15:31
Reklama

Depresja wśród dzieci i młodzieży to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Wzrost liczby nastolatków zmagających się z obniżonym nastrojem, stresem, kryzysami psychicznymi, a nawet myślami samobójczymi, budzi niepokój rodziców, nauczycieli i specjalistów. Niełatwo jednak odróżnić chwilowy smutek od objawów poważniejszego zaburzenia. Dlatego tak ważne są spotkania edukacyjne, które pomagają nie tylko zrozumieć ten problem, ale również pokazują, jak skutecznie reagować. Jedno z takich wydarzeń odbyło się 5 kwietnia w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie.

Otwartą konferencję pt. „Smutek czy depresja?” zorganizowała dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie Małgorzata Szewczyk. Wydarzenie wsparli m.in. Mazowiecki Kurator Oświaty, Rzecznik Praw Dziecka, Komisja Europejska oraz Starostwo Powiatowe w Wyszkowie.

– Mam nadzieję, że to spotkanie będzie krokiem ku większej świadomości i trosce o zdrowie psychiczne – mówiła na wstępie starosta Marzena Dyl, która jest również inicjatorką lokalnego Aliansu Przeciw Depresji.

Dyrektor PPP, Małgorzata Szewczyk, podkreślała: – Konferencja jest po to, by mieszkańcy naszego powiatu mogli dowiedzieć się więcej na temat depresji, nauczyli się, jak sobie z nią radzić i uświadomili sobie, że kiedy to konieczne, farmakologia często pomaga – bez niej trudno jest wyjść z depresji.

– Mam też nadzieję, że pomożemy osobom, które potrzebują tej pomocy – dodała.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na depresję cierpi około 350 milionów ludzi na świecie, a co roku aż 800 tysięcy osób umiera w wyniku jej skutków. Prognozy mówią, że do 2030 roku będzie to najczęściej diagnozowana choroba na świecie. W Polsce depresję zdiagnozowano u ok. 1,5 miliona osób, z czego po pandemii COVID-19 widać wyraźny wzrost przypadków wśród nastolatków.

– W tej chwili młodzi ludzie, ale i dorośli, często mylą te dwa pojęcia: smutek i depresja. Zdarza się, że mówią: „mam depresję”, choć to nie jest takie oczywiste. Mamy prawo do smutku, ale trzeba wiedzieć, kiedy ten smutek rzeczywiście jest już zbyt silny – zaznaczyła Małgorzata Szewczyk.

Specjaliści zgodnie podkreślali, że kluczem do skutecznego przeciwdziałania skutkom depresji jest świadomość, szybka reakcja i odpowiednie wsparcie – zarówno ze strony rodziny, jak i szkoły czy środowiska lokalnego.

Reklama

Podczas konferencji odbyły się wykłady: „Depresja nastolatka – czym objawy dorastania różnią się od objawów depresji?” – psycholodzy Joanna Korczakowska i Edyta Żółtowska-Górska, „Kiedy jest wskazane udanie się do psychiatry? Czy należy obawiać się leków?” – lekarz psychiatra Kaja Strojnowska-Łapińska, „Uczeń z depresją w szkole” – psycholog Urszula Zadworna. 

W programie znalazły się również praktyczne warsztaty: „Akademia emocji” (dla rodziców i uczniów klas I–III) – psycholog Katarzyna Kmiołek, pedagog Edyta Puławska, „Wpływ wsparcia rodziców w kryzysie psychicznym dziecka – Szkoła dla Rodziców” – psycholog Lidia Arm, psycholog Joanna Korczakowska, „Metody relaksacji” – logopeda Gabriela Torebko, logopeda Jolanta Wojciechowska-Rogalska. 

Frekwencja zaskoczyła pozytywnie organizatorów: – Mamy około 60 osób zapisanych. Jest zainteresowanie, bardzo nas to cieszy. Jeżeli to się sprawdzi i zajdzie taka potrzeba – będziemy to kontynuować – zapowiedziała dyrektor PPP.

Dojrzewanie czy depresja? Kilka różnic

1. Wahania nastroju a utrzymujący się smutek

Dojrzewanie: Nastolatkowie często doświadczają gwałtownych, ale krótkotrwałych zmian nastroju, zwykle zależnych od sytuacji (np. kłótnia z rodzicami, stres przed sprawdzianem).

Depresja: Smutek, przygnębienie i/lub drażliwość utrzymują się codziennie przez co najmniej dwa tygodnie, niezależnie od sytuacji zewnętrznych.

2. Zmęczenie i brak motywacji

Dojrzewanie: Zmęczenie może być efektem zmian hormonalnych i naturalnej zmiany rytmu snu; nastolatek potrafi się jednak „zebrać w sobie”, np. dla ulubionej aktywności.

Reklama

Depresja: Brak energii jest ciągły i obezwładniający, nie mijający nawet przy ulubionych zajęciach. Pojawia się anhedonia – brak radości z rzeczy, które wcześniej cieszyły.

3. Trudności w koncentracji

Dojrzewanie: Przejściowe, często zależne od stresu, zmęczenia lub rozproszenia (np. korzystania z telefonu).

Depresja: Upośledzenie funkcji poznawczych – trudności z koncentracją, zapamiętywaniem i podejmowaniem decyzji są ciągłe i pogłębiają się.

4. Relacje społeczne

Dojrzewanie: Może występować większa potrzeba niezależności, konflikty z rodzicami, ale kontakty z rówieśnikami są nadal ważne.

Depresja: Częste wycofanie społeczne, izolacja, brak chęci spotykania się z przyjaciółmi, poczucie bezwartościowości.

5. Zmiany apetytu i snu

Dojrzewanie: Możliwe wahania apetytu lub snu, ale zazwyczaj niewielkie i przejściowe.

Depresja: Znaczne zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność) oraz utrata lub wzrost apetytu – zauważalne fizyczne zmiany wagi i rytmu dobowego.

6. Myśli samobójcze lub autoagresja

Dojrzewanie: Zwykle nie pojawiają się myśli o śmierci – chyba że w odpowiedzi na poważny uraz psychiczny.

Reklama

Depresja: Mogą wystąpić myśli samobójcze, poczucie bezsensu, autoagresja. To objawy alarmowe wymagające natychmiastowej reakcji.

********************

Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, odczuwasz lęk i smutek, masz myśli samobójcze – nie czekaj. Zadzwoń:

800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

800 12 12 12 – Infolinia wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży i opiekunów

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

112 – w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia

29 742 63 90 – Przyjazny Telefon Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie:

poniedziałki: 11:00–12:00

czwartki: 16:00–18:00

piątki: 15:00–16:00

 

 

Źródło: red. / (APA), DSM-5/WHO/ NIMH – Teen Depression/ Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo wdi24.pl




Reklama
Wróć do