Pilne ostrzeżenie RCB: pod żadnym pozorem nie dotykaj!
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło rozsyłanie alertów do mieszkańców województwa mazowieckiego w związku z planowaną akcją szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W okresie od 27 marca do 2 kwietnia 2025 roku w lasach i na terenach wiejskich zostaną zrzucone specjalne przynęty zawierające szczepionkę.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3
„Uwaga! W dniach 27.03-2.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” – taki komunikat otrzymują mieszkańcy Mazowsza.
Szczególne środki ostrożności
W związku z akcją szczepienia lisów, służby weterynaryjne apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. W okresie wykonywania szczepień oraz przez 3 tygodnie po zrzuceniu szczepionki należy stosować się do następujących zaleceń:
- Nie podnosić, nie dotykać i nie niszczyć przynęt – szczepionki dotknięte przez człowieka nie są podejmowane przez lisy ze względu na ludzki zapach
- Nie wypuszczać swobodnie psów i kotów do lasów i na pola, aby zapobiec zjedzeniu przez nie przynęt
- Zrezygnować z organizowania wycieczek do lasu, szczególnie dla dzieci i młodzieży
- W przypadku kontaktu bezpośredniego szczepionki z otwartymi ranami, oczami, jamą ustną lub nosem, należy natychmiast przemyć miejsca eksponowane wodą z mydłem i niezwłocznie zgłosić się do lekarza
- Jeśli zwierzęta domowe lub gospodarskie miały kontakt z przynętą, należy ten fakt zgłosić służbom weterynaryjnym, aby poddać zwierzę obserwacji
Dlaczego szczepienie lisów jest konieczne
Akcja szczepienia lisów jest regularnie prowadzona na terenie Polski w ramach programu zwalczania wścieklizny. Choroba ta stanowi śmiertelne zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Lisy wolno żyjące są głównym rezerwuarem i wektorem wścieklizny w środowisku naturalnym.
Szczepionka jest zrzucana z samolotów w formie przynęt, które mają specyficzny zapach przyciągający lisy. Po przegryzieniu przynęty, wirus szczepionkowy dostaje się do organizmu lisa, wywołując odporność przeciwko wściekliźnie.
Co zrobić w przypadku znalezienia przynęty?
Przynęty ze szczepionką mają postać małych, brązowych kostek lub kapsułek o intensywnym zapachu rybnym. W przypadku znalezienia takiej przynęty, nie należy jej dotykać ani przemieszczać. Jeśli przynęta znajduje się w miejscu uczęszczanym przez ludzi, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z nią, należy powiadomić odpowiednie służby weterynaryjne.
Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu potrwa do 2 kwietnia, jednak środki ostrożności należy zachować jeszcze przez 3 tygodnie po zakończeniu zrzutów.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.