Wszelkiego rodzaju problemy natury psychicznej da się rozwiązać z pomocą wykwalifikowanego specjalisty. Jeśli potrzebujesz wsparcia w leczeniu depresji, masz problemy z relacjami społecznymi lub pojawiły się pierwsze problemy w związku… możesz skorzystać z pomocy specjalistów dostępnych, np. w serwisie Psycholink.
W jakim momencie pomoc psychiatry lub psychologa jest naprawdę potrzebna?
Korzystanie ze specjalistycznego wsparcia może okazać się niezbędne, kiedy czujesz, że Twój stan psychiczny nie pozwala Ci swobodnie funkcjonować na co dzień. W momencie, gdy coś wyraźnie Cię przytłacza i nie daje spokoju – wtedy umów się na pierwsze spotkanie i być może długotrwałą terapię u psychologa lub psychiatry.
Pomyśl o takim wsparciu, jeśli:
- masz problemy ze snem i budzisz się w nocy, po czym nie możesz zasnąć;
- czujesz ogólną pustkę i brak sensu życia;
- ciągle się zamartwiasz, a natłok myśli powoduje, że czujesz się źle;
- unikasz ludzi i relacji społecznych;
- masz wybuchy złości i płaczu, które zdarzają się coraz częściej;
- zaczynasz myśleć o samookaleczeniu.
Psycholog i psychiatra to specjaliści, którzy mogą Ci pomóc także w problemach z koncentracją, pamięcią, a nawet jeśli nie radzisz sobie po stracie bliskiej osoby.
Czy wiesz, że…? Z pomocy psychiatrycznej możesz skorzystać też wtedy, gdy Twoje dziecko zachowuje się podejrzanie, np. wycofuje się, wpada w złość i ma nagle problemy w szkole, które nie występowały wcześniej.
Czym różni się psychiatra, psycholog i psychoterapeuta?
Psychiatra to lekarz. Może przepisać leki i wystawić zwolnienie. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych – także farmakologicznie. Często współpracuje z psychologiem lub psychoterapeutą.
Psycholog ma wykształcenie psychologiczne, ale nie jest lekarzem. Może robić testy psychologiczne, wystawiać opinie, wspierać w kryzysach. Nie przepisuje leków i nie prowadzi leczenia psychiatrycznego.
Psychoterapeuta to osoba po dodatkowym, kilkuletnim szkoleniu. Może być psychologiem, lekarzem albo mieć inne wykształcenie. Prowadzi terapię, pracuje z emocjami pacjenta, przekonaniami i pomaga budować pozytywne relacje społeczne.
Gdzie szukać specjalistycznej pomocy – online czy stacjonarnie?
Obydwa rozwiązania mają sens, jeśli wybierzesz odpowiedniego specjalistę. W przypadku konsultacji na odległość odczujesz mniejszy stres związany z rozmową, a terapia może być równie skuteczna jak ta prowadzona w lokalnym gabinecie.
Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź w Internecie zakres proponowanej pomocy przez konkretnych specjalistów, terminarze spotkań, a także cenniki. Na tej podstawie ocenisz, jaka forma wsparcia będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.
Materiał sponsorowany