Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl
Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl

W UE brakuje 1,2 mln pracowników ochrony zdrowia

Udostępnij:

Komisja do spraw zdrowia w Parlamencie Europejskim przygotuje raport na temat kryzysu kadrowego wśród lekarzy i pielęgniarek w Unii Europejskiej. – Zasoby ludzkie w opiece zdrowia to zasoby krytyczne – podkreśla eurodeputowany Adam Jarubas.

Według szacunków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) poczynionych na podstawie danych z 2022 r. w państwach Unii Europejskiej brakuje ok. 1,2 mln lekarzy, pielęgniarek i położnych.

Niedobór pracowników w sektorze ochrony zdrowia jest ściśle powiązany z negatywnymi trendami demograficznymi. Z jednej strony starzenie się społeczeństw zwiększa zapotrzebowanie na usługi zdrowotne – z drugiej strony starzenie się siły roboczej nasila potrzebę zastępowania pracowników służby zdrowia w miarę ich przechodzenia na emeryturę.

– Ponad jedna trzecia lekarzy i jedna czwarta pielęgniarek w UE ma ponad 55 lat i oczekuje się, że w nadchodzących latach przejdzie na emeryturę. Jednocześnie maleje zainteresowanie młodych ludzi karierą w sektorze ochrony zdrowia. W latach 2018–2022 zainteresowanie pracą w pielęgniarstwie spadło w ponad połowie państw UE, a wzrost liczby absolwentów kierunków pielęgniarskich w UE wynosił zaledwie 0,5 proc. rocznie w latach 2012–2022 – wylicza „Rzeczpospolita”, omawiając dane z OECD.

SANT inicjuje przygotowanie raportu o deficycie lekarzy i pielęgniarek w Europie – do prac nad dokumentem mają włączyć się posłowie z Komisji do spraw Pracy (EMPL).

– Musimy w bezpieczny sposób szerzej wykorzystać cyfryzację, wsparcie sztucznej inteligencji, podnosząc efektywność. Musimy kształcić więcej personelu medycznego, lekarzy, zarówno na studiach, jak i w dalszych specjalizacjach. Potrzeba koordynacji w Unii Europejskiej, by rozwiązać problem w jednym, ale nie pogłębiać problemów w innym – mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą” poseł Adam Jarubas, przewodniczący Komisji do spraw Zdrowia w Parlamencie Europejskim, dodając, że zasoby ludzkie w opiece zdrowia są zasobami krytycznymi warunkującymi bezpieczeństwo zdrowia i życia oraz odporność Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: „Co boli Cristiano, João, Miguela i Marię – o portugalskiej opiece zdrowotnej”, „Cóż, że ze Szwecji – skorzystajmy z tamtejszych rozwiązań”, „Elegancja Francja?” i „Jak (i czy w ogóle) działa system ochrony zdrowia w Ukrainie?”.

Więcej tekstów z cyklu „Czy za granicą leczą lepiej?” po kliknięciu w poniższy baner.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.