NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

29 czerwca wchodzą ważne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

Autor: oprac. JPP • Źródło: Narodowy Fundusz ZdrowiaOpublikowano: 13 czerwca 2023 20:53

29 czerwca wchodzą w życie ważne zmiany w funkcjonowaniu punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. NFZ zmienił przepisy dotyczące zasad ustalania ryczałtu za NiŚOZ.

29 czerwca wchodzą ważne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej
29 czerwca wchodzą ważne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej Fot. AdobeStock

 

Od 29 czerwca zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

Pod koniec maja na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano nowelizację zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotne. Zmienione przepisy wchodzą w życie 29 czerwca 2023. Dotyczą ryczałtu wypłacanego szpitalom za uruchomienie NiŚOZ przy szpitalnych oddziałach ratunkowych.

- Szpitale posiadające w swojej strukturze organizacyjnej szpitalny oddział ratunkowy (SOR), zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, zobowiązane zostały, w terminie do 30 czerwca 2023 r., do spełnienia wymogu organizacji miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W związku z powyższym niezbędne było określenie zasad ustalania ryczałtu miesięcznego dla tych podmiotów w początkowym okresie ich funkcjonowania - wyjaśnia NFZ w uzasadnieniu zarządzenia.

Jednocześnie Fundusz ustalił nowy sposób ustalania ryczałtu.

- Mając na uwadze to, iż dotychczasowe przepisy zarządzenia nie regulowały kompleksowo przedmiotowego zagadnienia (nie we wszystkich oddziałach wojewódzkich były obszary, w których świadczenia są realizowane przez kilka podmiotów zakwalifikowanych do PSZ i co za tym idzie, we wskazanych oddziałach nie było najniższej obowiązującej w województwie składowej ryczałtu za liczbę udzielonych porad lekarskich i wizyt pielęgniarskich, niezbędnej do ustalenia ryczałtu dla świadczeniodawcy rozpoczynającego udzielanie świadczeń), wprowadzono nowy sposób ustalania wysokości ryczałtu - wskazuje NFZ.

I wyjaśnia, że "zgodnie z nowym brzmieniem przepisów zarządzenia - początkowa wysokość ryczałtu (R) określana jest przez dyrektora Oddziału Funduszu w oparciu o minimalne wymagania w zakresie wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych, określone w ww. rozporządzeniu Ministra Zdrowia".

- Natomiast dodatkowo, po upływie minimum 6 kolejnych miesięcy, licząc od pierwszego dnia realizacji umowy w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez świadczeniodawcę, dyrektor Oddziału Funduszu dokonuje weryfikacji stawek ryczałtu na podstawie uzyskanych w tym czasie danych sprawozdawczych w stosunku do wszystkich podmiotów realizujących te świadczenia na danym obszarze - dodaje NFZ.

W przepisach doprecyzowano również moment, od którego może zostać zastosowana nowo ustalona wysokość ryczałtu miesięcznego. - Określono, że wysokość ryczałtu miesięcznego znajduje zastosowanie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przeliczenia - podkreślono w uzasadnieniu.

Pełna treść dokumentu: Zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Oprac. JPP






 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    Partnerzy serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze