NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Tyle kosztuje pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. NFZ płaci za ZOL tylko częściowo

Autor: oprac. SzB • Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Dziennik Ustaw, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 01 czerwca 2023 20:58Zaktualizowano: 11 września 2022 19:56

Ile kosztuje pobyt zakładzie opiekuńczo - leczniczym na NFZ? Fundusz Zdrowia refunduje opiekę, badania, leki i wyroby medyczne. Koszty wyżywienia i zakwaterowania są po stronie pacjenta.

Tyle kosztuje pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. NFZ płaci za ZOL tylko częściowo
Ile kosztuje pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, który ma kontrakt z NFZ? Fot. AdobeStock
  • Ile trzeba zapłacić za pobyt w zakładzie opiekuńczo - leczniczym na NFZ? ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, to miejsce, do którego pacjent trafia, aby odzyskać sprawność
  • Długość pobytu w takim miejscu jest uzależniona od stanu zdrowia i oceny w skali Barthel
  • Pobyt w zakładzie jest odpłatny. Koszty wyżywienia i zakwaterowania ponosi świadczeniobiorca, natomiast NFZ finansuje specjalistyczną opiekę medyczną, badania, leki czy wyroby medyczne

Jaki jest koszt pobytu w zakładzie opiekuńczo - leczniczym (ZOL) na NFZ?

Zakład opiekuńczo-leczniczy (w skrócie ZOL) to wyspecjalizowana placówka, która udziela stacjonarnie i całodobowo przez jakiś okres usług medycznych. To miejsce dla pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale nie są samodzielni ze względu na stan zdrowia. 

Długość pobytu w ZOL jest uzależniona od stanu zdrowia i oceny w skali Barthel (od 0 do 40 punktów), która uwzględnia kilka czynników związanych z samodzielnym funkcjonowaniem (np. korzystanie ze schodów, ubieranie się czy sprawność w korzystaniu z toalety). 

Pobyt w ZOL-ach jest najczęściej czasowy, zwykle do jednego roku. Tym właśnie te zakłady odróżniają się od Domów Pomocy Społecznej, w których mieszkają osoby z zamiarem pobytu stałego. 

Do zakładu opiekuńczo-leczniczego i zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego mogą trafić tylko osoby ubezpieczone lub mające inne prawo do korzystania ze świadczeń.

Koszt pobytu w ZOL to 250 proc. najniższej emerytury

Ile kosztuje pobyt w zakładzie? Zasady w tym zakresie określa art. 18 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który stwierdza, że  koszty wyżywienia i zakwaterowania ponosi świadczeniobiorca, czyli pacjent.

"Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250 proc. najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej" - doprecyzowuje ustawa.

Opłatę ustala się natomiast ponownie po każdorazowej zmianie wysokości dochodu osoby przebywającej w zakładzie. 

Z kolei w przypadku dziecka do ukończenia 18. roku życia, a jeżeli kształci się dalej - do 26. roku życia, opłata nie może być wyższa niż 70 proc. miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie.

NFZ płaci za m.in. specjalistyczną opiekę medyczną, leki i wyroby medyczne

Natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje specjalistyczną opiekę medyczną, badania, leki, a także wyroby medyczne (np. wózek, kule, pieluchomajtki). 

Czas oczekiwania na przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego jest bardzo różny. Zależy od poszczególnych placówek.

Aby dostać się do danego zakładu, należy posiadać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, wspomnianą ocenę w skali Barthel, dokumenty stwierdzające wysokość dochodu (np. decyzję o przyznaniu renty lub emerytury), a także konieczna jest zgoda samego pacjenta. 

Trzeba także nadmienić, że do zakładów nie są przyjmowane osoby, dla których podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna czy uzależnienie. 








Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum