NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Nowoczesne terapie w leczeniu hematoonkologicznym. Szpiczak i chłoniak na celowniku

Autor: Oprac. AN • Źródło: Mat. prasoweOpublikowano: 27 kwietnia 2024 17:00

W ośrodku Pratia Onkologia Katowice zorganizowano spotkanie poświęcone nowoczesnym terapiom w leczeniu hematoonkologicznym.  Katowicki ośrodek na co dzień dysponuje nieodpłatną możliwością leczenia chorych z użyciem najnowszych leków.

Nowoczesne terapie w leczeniu hematoonkologicznym. Szpiczak i chłoniak na celowniku
Spotkanie w ośrodku Pratia Onkologia Katowice dotyczące innowacyjnych terapii. Fot. Mat. prasowe/Pratia Onkologia Katowice
  • W katowickim ośrodku od lat przybliża się pacjentom dostęp do innowacyjnego leczenia, m.in. szpiczaka mnogiego
  • W Ośrodku Pratia Onkologia Katowice odbyło się spotkanie poświęcone innowacjom w leczeniu hematoonkologicznym, szczególnie w kierunku szpiczaka i chłoniaka
  • Pacjenci mieli okazję skorzystać z konsultacji z czołowymi hematoonkologami, konsultacji psychoonkologicznych, zwiedzić ośrodek

Dostęp do nowoczesnego leczenia

Pratia Onkologia Katowice od lat przybliża pacjentom dostęp do innowacyjnego leczenia. Wśród tych chorób znajduje się m.in. szpiczak mnogi, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i ciężkich do zdiagnozowania nowotworów.

Szacuje się, że w Polsce nawet ok. 9,5 tys. chorych leczy się aktualnie z powodu szpiczaka mnogiego i stanowi on około 1-2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i nawet 10-15 proc. zachorowań na nowotwory hematologiczne. Na Śląsku może być to nawet 200 osób.

Każdego roku w Polsce przybywa nawet do 2,5 tys. nowych przypadków pacjentów ze zdiagnozowanym szpiczakiem. Z uwagi na starzejące się społeczeństwo i coraz większy udział osób starszych (po 60 roku życia) w strukturze społecznej, choroby onkologiczne będą jeszcze powszechniej spotykane, a ich leczenie będzie wymagać nowych rozwiązań.

We wspomnianym spotkaniu w panelu eksperckim wystąpili czołowi polscy specjaliści hematolodzy, specjalizujący się m.in. w szpiczaku mnogim:

  • prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki,
  • prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn,
  • głos zabrał także Łukasz Bęczkowski, CEO Pratia oraz pani Lilianna Sonik, która podzieliła się swoją historią choroby i leczenia.

Katowice ważnym punktem badań klinicznych

Badania kliniczne odgrywają dziś istotną rolę w rozwoju medycyny, pomagają opracowywać nowe oraz skuteczniejsze terapie w walce ze chorobami onkologicznymi. W ostatnich latach dokonał się również znaczący postęp w leczeniu szpiczaków - pojawiły się nowe leki, które umożliwiają zaproponowanie bardziej zindywidualizowanych terapii, a co ważne znacząco wydłużają średnią długość życia pacjentów.

Co kilka miesięcy pojawiają się kolejne terapie, które trafiają do leczenia refundowanego. Ośrodek Pratia Onkologia Katowice od lat prowadzi badania kliniczne, które pomagają chorym uzyskać dostęp do nowoczesnego leczenia. Do tej pory ośrodek przeprowadził aż 74 badania, 52 są dziś w trakcie realizacji. Dzięki temu setki pacjentów z całej Polski otrzymuje możliwość otrzymania innowacyjnych terapii.

Dzień otwarty dla pacjentów

Podczas spotkania prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki z Ośrodka Pratia opowiedział o roli badań klinicznych dla rozwoju nowoczesnego leczenia i zwiększania dostępu do innowacyjnych terapii.

Obecny podczas spotkania prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn również podzielił się swoją wiedzą na temat poprawy sytuacji pacjentów hematoonkologicznych. Tego samego dnia odbywał się także Dzień Otwarty dla pacjentów i osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy w temacie innowacyjnych terapii. Pacjenci mieli okazję skorzystać z konsultacji z czołowymi hematoonkologami, konsultacji psychoonkologicznych, zwiedzić ośrodek oraz porozmawiać z przedstawicielami fundacji zajmujących się wsparciem pacjentów onkologicznych.

Jak czytamy, katowicki ośrodek na co dzień dysponuje nieodpłatną możliwością leczenia chorych z użyciem najnowszych leków, z czego korzystają pacjenci nie tylko z Katowic i Śląska, ale również z całej Polski.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum