NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Czy ceny leków w Polsce są wysokie? Większość pacjentów uważa, że zdecydowanie tak

redaktor prowadząca dział farmacja Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia   • Dodano: 27 kwietnia 2024 14:00   • Zaktualizowano: 29 kwietnia 2024 05:27

Aż 85 procent ankietowanych Polaków uważa, że ceny leków są raczej wysokie albo zdecydowanie wysokie - wynika z badania, które przeprowadził dla Rynku Zdrowia Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Co trzeci ankietowany wolałby też zapłacić w aptece stałą cenę za wydanie opakowania leku.

Czy ceny leków w Polsce są wysokie? Większość pacjentów uważa, że zdecydowanie tak
Ceny leków w Polsce są za wysokie - uważają Polacy Fot. ShutterStock
  • Aż 85 procent zapytanych Polaków uważa, że ceny leków w naszym kraju są wysokie
  • Z kolei co trzeci badany wolałby stałą opłatę za wydanie opakowania leku w aptece niż ponosić koszty za leki refundowane w obecnym kształcie
  • Prawie połowa zapytanych nie miała zdania w tej kwestii - wynika z sondażu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna

Ceny leków są zdecydowanie wysokie

Zapytaliśmy Polaków, jak oceniają ceny leków w Polsce. Dla zdecydowanej większości, bo aż dla 85 procent ankietowanych, ceny są raczej wysokie albo zdecydowanie wysokie - wynika z badania, które przeprowadził dla Rynku Zdrowia Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Jedynie 2 procent osób odpowiedziało, że są raczej niskie i zdecydowanie niskie. Dla 5 procent odpowiadających są w "sam raz", a 8 procent ankietowanych nie miało zdania.

 

Fot. Ariadna
Fot. Ariadna

Często pojawia się informacja, że ceny leków w Polsce są jednymi z najniższych na tle Europy. Jest to możliwe dzięki silnie zgeneryzowanemu rynkowi, dużej konkurencji w tym obszarze i wysokiej presji cenowej na leki.

Jednocześnie mamy jeden z najwyższych poziomów współpłacenia za leki refundowane. Dopłata ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia do leków w Polsce wynosi ok. 35 procent i jest aż o połowę niższa od średniej UE wynoszącej ok. 70 procent.

Z pewnością poziom współpłacenia pacjentów będzie stopniowo się obniżał dzięki poszerzeniu dostępności do bezpłatnych leków.

Jednocześnie z powodu sztywnych cen i marż na leki refundowane, podmioty działające na rynku leków starają się odrabiać małe zyski na tych produktach podnosząc ceny leków nierefundowanych, czy to pełnopłatnych Rx czy sprzedawanych bez recepty.

Lepiej dać 5 albo 7 zł za opakowanie leku

Zapytaliśmy też Polaków, czy odpowiada im obecny system ponoszenia odpłatności za leki refundowane, czy prostszym rozwiązaniem byłoby ponoszenie jednej stałej opłaty za wydanie opakowania leku w aptece.

36 procent ankietowanych wolałoby zapłacić stałą, określoną kwotę za lek. Dla 21 procent obecne zasady odpłatności za leki refundowane są odpowiednie.

Duży odsetek ankietowanych, 43 procent, nie miał zdania w tej sprawie.

Fot. Ariadna
Fot. Ariadna

 Tak wysoki odsetek osób, które nie miały zdania w tym zakresie, może oznaczać dezorientację i brak wiedzy o zasadach refundacji w polskim systemie, który jest bardzo skomplikowany.

O ile jeszcze jest łatwa do zrozumienia kwestia ryczałtu, czy nawet odpłatności na poziomie 30 czy 50 procent, o tyle wyjaśnienie odpłatności powyżej limitu w danej grupie limitowej nie jest łatwe.

Dodatkową trudnością w zrozumieniu zasad odpłatności za leki refundowane są zmiany ich cen, związane z nowymi wykazami refundacyjnymi. Dotychczas takie zmiany były co dwa miesiące, teraz zmiana odbywa się raz na kwartał.

Zdarzają się sytuacje, kiedy różnica w cenie danego produktu dla pacjenta z wykazu na wykaz przekracza 100 zł.

Wprowadzenie stałej opłaty za każde wydanie leku refundowanego mogłoby wyeliminować zaskoczenie nową ceną przy okienku aptecznym.

Badanie zostało przeprowadzone między 19 a 22 kwietnia br. dla Rynku Zdrowia przez Panel Badawczy Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej 1152 osoby metodą CAWI. Kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum