Ten objaw pojawia się nocą. Organizm wysyła ważny sygnał

Wiele osób ma ten problem - wiecznie zimne stopy, zwłaszcza gdy idą spać. Nie zawsze to tylko reakcja na temperaturę otoczenia. Niekiedy organizm daje w ten sposob znać, że coś złego dzieje się z naszym ciałem. Zimne stopy można powiązać z kilkoma problemami zdrowotnymi.

Niekiedy jest to skłonność dziedziczna. Są też osoby, które cierpią z powodu tak zwanego zespołu Raynauda. To dolegliwość spowodowana silną reakcją naczyń krwionośnych na zimno, a także na stres czy czynniki chemiczne. W palcach rąk i stóp dochodzi wówczas do gwałtownego skurczu a następnie rozkurczu małych tętniczek, co powoduje naprzemienne blednięcie, sinienie, a następnie zaczerwienienie palców u rąk i nóg. Zespół Raynauda częściej dotyka kobiet. U niektórych osób właściwie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. W pewnych przypadkach może to być jednak sygnał poważnego schorzenia, w tym choroby autoimmunologicznej, chorób tarczycy, choroby hematologicznej, uszkodzenia kręgosłupa szyjnego czy zatrucia substancjami chemicznymi lub lekami.

Zobacz wideo Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?

Mam wciąż zimne stopy - co może być przyczyną?

Zimne stopy są zjawiskiem normalnym, gdy przebywamy w chłodniejszym pomieszczeniu. Wystarczy wówczas zadbać o wyższą temperaturę, ubrać skarpetki czy poruszać energicznie stopami, aby wszystko wróciło do normy. Co jednak, jeżeli długo nie udaje się rozgrzać stóp, te zmieniają kolor, czujemy mrowienie albo nawet ból w palcach? Jakie mogą być przyczyny?

Zimne stopy mogą być oznaką słabego krążenia. To najczęstsza przyczyna kłopotów z utrzymaniem prawidłowej temperatury stóp w nocy. Kłopoty z krążeniem są zwiastunem takich poważnych schorzeń jak miażdżyca (pogrubienie lub stwardnienie tętnic spowodowane nagromadzeniem się płytki miażdżycowej na wewnętrznej wyściółce tętnicy) czy zakrzepica żył głębokich (gdy w żyle tworzy się zakrzep utrudniający swobodny przepływ krwi przez naczynie), a także choroba naczyń obwodowych (gdy w tętnicach innych niż wieńcowe odkładają się blaszki miażdżycowe) oraz innych, w tym choroby serca.

Kłopoty z utrzymaniem właściwej temperatury stóp mogą mieć też związek ze schorzeniami autoimmunologicznymi, takimi jak twardzina (rzadka choroba tkanki łącznej) lub toczeń. Ponadto może mieć związek z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz niedoczynnością tarczycy. Jest to także objaw powiązany z fibromialgią (schorzenie, które powoduje ból mięśni i stawów w całym ciele). Ponadto uczucie zimnych stóp towarzyszy takim schorzeniom jak cukrzyca (neuropatia) oraz anemia. Pamiętajmy też, że niektóre leki mogą utrudnić krążenie krwi w stopach, w tym beta-blokery stosowane na nadciśnienie, ergotamina (lek na bóle głowy), pseudoefedryna (lek na przeziębienie). Nocne kłopoty z ogrzaniem stóp to niekiedy oznaka, że nasz organizm nie radzi sobie ze stresem. 

Jedną z naturalnych reakcji organizmu na stres jest pompowanie adrenaliny do krwiobiegu. Krążąc, adrenalina powoduje zwężenie obwodowych naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi do najbardziej oddalonych od serca obszarów ciała.

- tłumaczą eksperci MedicalNewsToday.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.