NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Odchudzanie się nieletnich. Psychodietetyk radzi, jak rozmawiać o samoakceptacji

Autor: oprac. MCD • Źródło: PAPOpublikowano: 27 kwietnia 2024 06:00Zaktualizowano: 27 kwietnia 2024 08:36

W dobie mediów społecznościowych młodym osobom coraz trudniej uniknąć presji związanej z nienagannym wyglądem. Efekt? Zaczynają odchudzać się bardzo wcześnie. Co czwarta osoba rozpoczyna przed 18. rokiem życia, co druga poniżej 25. Jak rozmawiać z młodymi o samoakceptacji i odchudzaniu, wyjaśnia Anna Kowalczyk-Soszyńska, dietetyczka i psychodietetyczka.

Odchudzanie się nieletnich. Psychodietetyk radzi, jak rozmawiać o samoakceptacji
Co czwarta osoba zaczyna odchudzać się przed 18. rokiem życia Fot. Shutterstock/VGstockstudio
  • - W dobie mediów społecznościowych presja na posiadanie smukłego ciała może być silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej - uważa Anna Kowalczyk-Soszyńska, dietetyczka i psychodietetyczka 
  • Jak podkreśla, nie należy komentować ilości i porcji zjadanych przez dziecko. Zamiast tego warto skupić się na jego potrzebach 
  • - Nie chrońmy dzieci przed negatywnymi konsekwencjami jedzenia np. słodyczy. Na koniec najważniejsze: bądźmy dobrym przykładem do naśladowania - przekonuje ekspertka 

22 proc. osób odchudza się w wieku 13-18 lat. "Kluczowa jest rozmowa o samoakceptacji"

Dawniej o promowanie wyidealizowanych standardów piękna obwinialiśmy gwiazdy kina, później prasę, dziś także media społecznościowe. W nich znajdujemy nie tylko "inspiracje", ale i porady dotyczące żywienia. Te nierzadko okazują się zgubne, szczególnie dla młodych.

- W dobie mediów społecznościowych presja na posiadanie smukłego ciała może być silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego też uważam, że to social media generują najwięcej problemów. Przede wszystkim platformy typu TikTok czy Instagram często promują idealizowane, retuszowane i nieprawdziwe obrazy ciała, co może wprowadzać niezdrowe standardy i presję na osiągnięcie tych samych wyników - zwraca uwagę PAP Life Anna Kowalczyk-Soszyńska, dietetyczka i psychodietetyczka Centrum Respo.

- Pewne trendy, takie jak +fitspiration+ +thinspiration+, które promują ekstremalne odchudzanie i intensywne ćwiczenia, mogą dodatkowo podsycać presję na posiadanie smukłego ciała. To wszystko sprawia, że pomimo ruchów typu body positive wciąż istnieje presja szczupłości i smukłego wyglądu - wyjaśnia.

Niestety, ma to swoje przełożenie na to, jak na swoje ciała patrzą i jak o swoich ciałach myślą osoby młode. Jak wskazuje raport "Zmierzch toksycznej kultury dietetycznej w Polsce", 22 proc. respondentów zaczyna odchudzać się w wieku 13 -18 lat. Zatem kluczową kwestią w trosce o ich zdrowie i dobrostan psychiczny stają się rozmowy o ciele i jego akceptacji.

- Podczas rozmowy z dziećmi i młodzieżą na temat samoakceptacji i zdrowego odżywiania, istotne jest podejście oparte na empatii, wsparciu. Musimy stworzyć dzieciom bezpieczną przestrzeń, w której będą mogły swobodnie wyrażać swoje myśli uczucia i obawy. Unikajmy jednak trywializowania problemów dziecka, wyśmiewania ich czy unieważniania. Jeśli dziecko zgłasza się do nas z jakąś trudnością, warto się nad nią pochylić bez oceniania czy wartościowania - podkreśla psychodietetyczka. 

- Unikajmy także negatywnych komentarzy na temat wyglądu ciała oraz porównywania ich z innymi. Nie komentujmy ilości i porcji zjadanych przez dziecko. Zamiast tego skupmy się na ich potrzebach, uczeniu zdrowych nawyków i zachęcajmy do próbowania nowych produktów czy potraw. Dzieci powinny zawsze otrzymać od nas rzetelne informacje - nie chrońmy ich przed negatywnymi konsekwencjami jedzenia np. słodyczy. Na koniec najważniejsze: bądźmy dobrym przykładem do naśladowania - wyjaśnia ekspertka dodając, że nasze własne zachowania i podejście do jedzenia oraz aktywności fizycznej mają ogromny wpływ na dzieci i młodzież.

Psychodietetyczka radzi: bądźmy dobrym przykładem do naśladowania

Zachęcanie młodych ludzi do dbania o siebie, promowanie zdrowych nawyków jest sprawą fundamentalną. Ale warto mieć się na baczności. Bowiem zachęcane, chociażby przez media społecznościowe, mogą wpaść w dietetyczną pułapkę i dać się zwieść niezdrowym metodom odchudzania, nierzadko bardzo zgubnym.

- Kiedy rodzice zauważają, że ich dzieci zaczynają wyrażać zainteresowanie żywieniowymi restrykcjami, dietami czy próbują odchudzać się, ważne jest, aby reagować na te komunikaty w sposób empatyczny i konstruktywny. Na początku warto przede wszystkim zaproponować dziecku rozmowę i zapytać, czym podyktowana jest decyzja o odchudzaniu. Niezbędne będzie tutaj także wyrażenie troski i zainteresowanie się jego samopoczuciem. Warto, przy tej okazji porozmawiać o relacji dziecka ze swoim ciałem i jedzeniem oraz dopytać o ewentualne negatywne doświadczenia w tej kwestii w swoim środowisku - instruuje.

Dodaje, że w takiej sytuacji konieczna może okazać się pomoc specjalisty psychodietetyka, dietetyka lub psychologa.

Anna Kowalczyk-Soszyńska zwraca także uwagę na to, jak sami mówimy o ciele i o wyglądzie innych. I jest to przestroga zarówno dla rodziców, jak i członków rodziny, rówieśników. Młode osoby są szczególnie wrażliwe na, czasem przypadkowe, komentarze. Jedna niepotrzebna, z pozoru niewinna uwaga, może mieć istotny wpływ na ich samoocenę.

- Dzieci mają bardzo wrażliwą konstrukcję psychiczną. Są naturalnie przewrażliwione na swoim punkcie i podatne na zranienie. Młodzi ludzie są wrażliwi na opinie innych i często kształtują swoją tożsamość w oparciu o komentarze innych. Prześmiewcze uwagi mogą prowadzić do negatywnego obrazu samego siebie i braku poczucia własnej wartości. Dlatego ważne jest abyśmy jako społeczeństwo pracowali nad budowaniem kultury szacunku, empatii i akceptacji. Powinniśmy unikać prześmiewczych komentarzy oraz działać na rzecz promowania pozytywnego podejścia do różnorodności i różnic między ludźmi - podkreśla. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze