NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Temat EEC: profilaktyka w obowiązkowych badaniach medycyny pracy? "Na stole jest wiele koncepcji"

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 28 kwietnia 2024 08:00Zaktualizowano: 29 kwietnia 2024 12:30

Jak włączyć profilaktykę do badań medycyny pracy? O tym, co stoi ku temu na przeszkodzie, jakie są dziś "na stole" koncepcje zmian i czy mają szansę na realizację, będą dyskutować podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, European Economic Congress) w Katowicach przedstawiciele resortu zdrowia, pracodawców, NFZ i eksperci zdrowia publicznego.

Temat EEC: profilaktyka w obowiązkowych badaniach medycyny pracy? "Na stole jest wiele koncepcji"
W badaniach okresowych drzemie duży potencjał. Fot. Shutterstock
  • Nie wykorzystujemy w pełni potencjału badań okresowych pracowników
  • - Gdyby połączyć system służby medycyny pracy z platformą P2, opieką zdrowotną w POZ-ach etc., to miliony badań wykonywanych w ramach medycyny pracy, odciążyłoby system. Przyspieszyłoby diagnostykę i ułatwiło leczenie - przekonuje prof. Andrzej Fal, specjalista chorób wewnętrznych, alergologii i zdrowia publicznego
  • Jest wiele koncepcji włączenia badań profilaktycznych do medycyny pracy i są wciąż dyskutowane. - Pora przejść do podjęcia konkretnych decyzji - uważa ekspert
  • O tym, jakie to powinny być działania, będziemy rozmawiali podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Sesja poświęcona profilaktyce w medycynie pracy odbędzie się 9 maja o godz. 11.30
  • To największe wydarzenie biznesowe w Europie Centralnej. Cały czas trwa rejestracja na EEC 2024

Profilaktyka w medycynie pracy na Europejskim Kongresie Gospodarczym "Czas na decyzje"

Polacy na ogół niechętnie odwiedzają lekarzy, ale na wykonywane cyklicznie badania medycyny pracy już stawić się muszą. O tym, jak połączyć badania profilaktyczne z okresowymi, którym pracownicy poddają się delegowani przez swój zakład pracy, będą dyskutowali eksperci XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC - European Economic Congress), który odbędzie się w dniach 7-9 maja w Katowicach.

- Nie wykorzystujemy w pełni potencjału, jaki drzemie w cyklicznie
wykonywanych badaniach okresowych. Potencjał - zarówno lekarski, jak i pielęgniarski - służby medycyny pracy jest potężny. Gdyby połączyć system służby medycyny pracy z platformą P2 i opieką zdrowotną świadczoną w POZ-ach i tak dalej, to miliony badań wykonywanych rocznie w ramach medycyny pracy, odciążyłoby system. Przyspieszyłoby diagnostykę i ułatwiło leczenie pacjentów - przekonuje prof. Andrzej Fal, specjalista chorób wewnętrznych, alergologii i zdrowia publicznego oraz kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie, który będzie jednym z prelegentów sesji poświęconej profilaktyce prozdrowotnej pracowników.

Jak podkreśla ekspert, trzeba przede wszystkim wyposażyć służbę medycyny pracy w odpowiednie ustawowe uprawnienia. - Następnie należy dać jej narzędzie informatyczne, czyli sprząc system medycyny pracy z systemem obsługującym resztę opieki zdrowotnej, bo fizycznie są one odrębne i nie przekazują sobie informacji. Po trzecie trzeba wymyśleć dla nowego rozwiązania sposób finansowania. Ustalić, jak podzielić te koszty, które są de facto niewielkie i szybko się zwrócą, między zainteresowanego pracodawcę a system ochrony zdrowia - wymienia.

Profesor przyznaje, że "na stole" jest wiele koncepcji włączenia badań profilaktycznych do medycyny pracy i są wciąż dyskutowane. - Pora przejść od dyskusji i zapowiedzi do podejmowania konkretnych decyzji - zaznacza. 

O zasadach, na jakich miałyby zostać włączone badania profilaktyczne do badań okresowych, eksperci będą rozmawiali podczas sesji "Profilaktyka w medycynie pracy", która zaplanowana została na 9 maja 2024 roku o godz. 11.30 (sala Wielofunkcyjna E). 

Ochrona zdrowia na EEC 2024. Finansowanie systemy, kadry, nowe technologie

Przypomnijmy, że w agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2024 jest ponad 160 debat, w tym osiem dotyczących ochrony zdrowia. Będziemy rozmawiać m.in. o:

  • finansowaniu i zarządzaniu systemem,
  • kadrach,
  • bezpieczeństwie lekowym,
  • przemyśle farmaceutycznym
  • i nowych technologiach w zdrowiu.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia będzie "Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości". 

Nowością w programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie EEC Talks, gdzie na otwartej scenie odbywać się będą dyskusje z zaproszonymi gośćmi, wśród których znajdą się znani ekonomiści, politycy, dyplomaci oraz inne inspirujące osoby ze świata biznesu, kultury i życia społecznego. 

Podczas tegorocznej edycji Kongresu organizatorzy przewidują także nową strefę „Green Planet”. Będzie się ona odwoływać do zrównoważonego rozwoju i koncepcji green city. Złożą się na nie efektowne namioty ze scenami i łączący je z Międzynarodowym Centrum Kongresowym tunel. 

XVI Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu tradycyjnie towarzyszyć będą uroczyste gale wręczenia nagród. Rozstrzygnięte zostaną kolejne edycje konkursów: EEC Startup Challenge, Top Inwestycje Komunalne oraz Inwestor Bez Granic. Cały czas trwa rejestracja na EEC 2024, które odbędzie się 7-9 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum