NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Płocki szpital oferuje polisomnografię. To badanie diagnozujące zaburzenia snu

Autor: oprac. JKB • Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w PłockuOpublikowano: 26 kwietnia 2024 12:40

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku można wykonać badanie diagnozujące zaburzenia snu. Okazuje się, że problemy z chrapaniem ma ok. 44 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet w wieku od 30 do 60 lat.

Płocki szpital oferuje polisomnografię. To badanie diagnozujące zaburzenia snu
Płocki szpital oferuje szczegółowe badanie zaburzeń snu (zdj. ilustracyjne). Fot. Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV

 

Precyzyjne badanie zaburzenia snu

Polisomnografia to badanie służące diagnostyce zaburzeń snu. Wykonywane jest bezpłatnie na Oddziale Chorób Płuc Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu.

Nie tylko chrapanie, ale także uskarżanie się pacjenta na inne dolegliwości oznacza, że badanie polisomnograficzne pozwoli postawić diagnozę i określić dalsze kroki postępowania. Badanie skierowane jest także do osób, które:

  • budzą się z bólem głowy,
  • odczuwają chroniczne zmęczenie,
  • mają problemy z koncentracją i pamięcią wynikające ze zmęczenia,
  • codziennie odczuwają niewyspanie, nawet gdy sen oceniamy jako wystarczająco długi.

Według płockiego szpitala, problemy z chrapaniem ma ok. 44 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet w wieku od 30 do 60 lat. Nieprawidłowości nie powinno się bagatelizować, gdyż „nieleczony zespół bezdechu sennego może przyczyniać się do występowania wielu schorzeń, m.in. chorób serca, nadciśnienia tętniczego, udarów czy cukrzycy typu 2”.

- W wyznaczonym wcześniej terminie pacjent powinien stawić się u nas wieczorem i po zakończeniu badania, czyli rano, będzie mógł wrócić do swoich codziennych aktywności. Podczas tej jednej nocy spędzonej na oddziale, dzięki podpięciu go pod specjalną aparaturę, od momentu zaśnięcia aż do wybudzenia będziemy mogli monitorować przebieg jego snu, ilość i częstotliwość bezdechów sennych, a dzięki elektrodom umieszczonym na głowie, klatce piersiowej, kończynach dolnych czy w pobliżu oczu wykonać takie badania jak EEG (badanie czynności mózgu), EKG (badanie serca), EOG (monitorowanie ruchów gałki ocznej). Dzięki temu zyskamy kompleksową wiedzę na temat przyczyn zaburzeń snu oraz częstotliwości bezdechów sennych. Po postawieniu diagnozy możemy skierować pacjenta na dalsze leczenie w naszym szpitalu: laryngologiczne, kardiologiczne lub w ramach Poradni Chorób Płuc – wyjaśnił cytowany w komunikacie lek. Michał Grzybowski, specjalista chorób wewnętrznych z Oddziału Chorób Płuc.

Osoby zainteresowane badaniem szczegółowe informacje uzyskają dzwoniąc pod numer telefonu 24 364 64 13.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum