NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka rozczarowane wyborem konsultanta krajowego

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 26 kwietnia 2024 09:10Zaktualizowano: 26 kwietnia 2024 09:12

Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka wyraziło rozczarowanie z powodu ponownego mianowania dr hab. Edyty Borkowskiej na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie genetyki medycznej. W liście do minister zdrowia podkreśla konieczność uwzględnienia kompetencji i doświadczenia w podejmowaniu decyzji o kierownictwie dot. kluczowych stanowisk w medycynie.

Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka rozczarowane wyborem konsultanta krajowego
PTGC wskazuje na konieczność uwzględnienia kompetencji i doświadczenia. Fot. Shutterstock/angellodeco
  • Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka (PTGC) wystosowało list do minister zdrowia
  • Wyraziło rozczarowanie decyzją o ponownym mianowaniu dr hab. Edyty Borkowskiej na konsultanta krajowego w dziedzinie genetyki medycznej
  • Argumentowało, że większe kwalifikacje ma alternatywna kandydatka, dr hab. Monika Gos
  • PTGC krytykuje proces decyzyjny, zwraca uwagę na brak możliwości przedstawienia przez dr Gos jej wizji dla stanowiska oraz na negatywną reakcję środowiska genetycznego, które popierało inne kandydatury z powodu większego doświadczenia i wkładu w rozwój genetyki w Polsce

Towarzystwo przeciwne wyborowi konsultanta krajowego

Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka wystosowało do minister zdrowia Izabeli Leszczyny list z oficjalnym stanowiskiem Zarządu PTGC dotyczącym kwestii nominacji na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej. PTGC wyraża rozczarowanie z powodu ponownego mianowania dr hab. Edyty Borkowskiej i podkreśla jednocześnie zalety innej kandydatki, dr hab. Moniki Gos, która zdaniem Towarzystwa jest lepiej kwalifikowana do tej roli ze względu na jej wiedzę, doświadczenie oraz wkład w rozwój genetyki w Polsce.

Sygnatariusze listu wyraźnie krytykują proces decyzyjny i sugerują, że nie uwzględniono pełnego potencjału dr Gos, która nie miała możliwości przedstawienia swojej wizji w kwestii stanowiska konsultanta krajowego.

PTGC zwraca uwagę na negatywną reakcję środowiska genetyków medycznych i klinicznych na wcześniejsze mianowanie dr Borkowskiej oraz wspomina o petycjach i apelach przeciwko tej decyzji.

Inne organizacje nie mają odpowiedniej wiedzy

W piśmie zwrócono również uwagę na to, że inne organizacje, takie jak Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) i Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL), które również nominowały swojego kandydata, nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie genetyki medycznej, a ich wkład w rozwój tej dziedziny w Polsce jest niewielki.

PTGC w liście przedstawia swoje osiągnięcia, takie jak tworzenie i rozwijanie specjalizacji w genetyce, organizowanie kursów, egzaminów, certyfikację laboratoriów oraz aktywne uczestnictwo w tworzeniu i realizacji programów edukacyjnych i zawodowych. Wskazuje na swoje znaczące zaangażowanie w rozwój genetyki klinicznej i medycznej w Polsce, podkreślając niezależność od korporacyjnych interesów.

Na koniec listu PTGC wyraża obawy, że nieodpowiednie decyzje mogą zniweczyć wieloletnie osiągnięcia i wysiłki polskich genetyków w rozwijaniu genetyki medycznej w kraju. Towarzystwo podsumowuje również, że działa na rzecz dobra pacjentów i rozwoju medycyny i wskazuje, jak ważne jest odpowiednie kierownictwo w dziedzinie genetyki medycznej dla ogólnego postępu w opiece zdrowotnej.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum