Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2024 r.
7:27

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Jesteście chlubą naszej uczelni, patrzę na was drogie koleżanki i koledzy i mam wewnętrzne przekonanie, że widzę ludzi szczęśliwych, pełnych pasji i zaangażowania, dla których nauka w życiu nie jest epizodem, ale celem i kierunkiem.  Kiedy patrzę na ilość osób, które za chwilę dostąpią zaszczytu nadania tytułu doktora habilitowanego i doktora, wraca mi wiara oraz przeświadczenie, że przed polską nauką przyszłość rysuje się w jasnych i optymistycznych barwach a ze wszystkich zawirowań, wychodzimy z podniesioną głową - mówił do zgromadzonych prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Na uroczystej promocji dyplom i tytuł uzyskało 8 doktorów habilitowanych, 38 doktorów nauk medycznych, 8 nauk farmaceutycznych i 7 nauk o zdrowiu.

Dr Dominika Streit- Ciećkiewicz z II Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie, pracowała nad swoją pracą pięć lat. Jak przyznaje, zebranie materiałów do badań, nie było łatwe, gdyż kobiety musiały być pacjentkami ośrodka a schorzenie nie należy do zbyt częstych.

- Tematem mojej pracy było zastosowanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu nawrotowych przetok pęcherzowo-pochwowych. Jest to praca z dziedziny ginekologii i położnictwa - wyjaśnia dr Dominika Streit- Ciećkiewicz.

Dodaje, że medycyna estetyczna, rozwija się w sposób prężny, do tej pory w ginekologii nie znalazła szerokiego zastosowania, ale właśnie wraz z rozwojem badań zaczęto szukać nowych rozwiązań.

- Przetoki to bardzo trudna choroba, utrudniająca życie. Pacjentki z tego powodu, wycofują się z życia towarzyskiego, zawodowego, popadają w różne choroby typu depresja. W związku z tym, na pewno jest to ważne dziedzina - uważa Streit- Ciećkiewicz. Wyjaśnia też, że powikłanie, objawia się niekontrolowaną ciągłą ucieczką moczu, wiąże się z nawracającymi zakażeniami. Dlatego leczenie jest niezmiernie ważne

Dr hab. Marcin Bonikowski jest kierownikiem Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu koło Warszawy. Habilitacja to dorobek 25 lat jego pracy. Prowadził badania nad leczeniem zaburzeń chodu,  toksyną botulinową dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.

- Mózgowe porażenie dziecięce to wrodzone zaburzenie rozwoju ruchu i postawy spowodowane uszkodzeniem mózgu. Toksyna botulinowa leczy spastyczność. To jest jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Powoduje to, że mięśnie nie rosną, nie mogą prawidłowo pracować, przez co dzieci nie mogą zacząć chodzić lub nie mogą używać rąk. Leczymy je przede wszystkim przy zastosowaniu rehabilitacji, a temat mojej pracy toksyna botulinowa jest to lek , który podajemy do mięśni, żeby zmniejszyć napięcie mięśniowe i umożliwić bardziej efektywną rehabilitację. Choroba ta występuje u 3 na 1000 żywo urodzonych dzieci i jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród dzieci i młodzieży - mówi dr hab. Marcin Bonikowski.

Dr hab. Iwona Smarz-Widelska kierownik Oddziału Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, prowadziła badania na temat wybranych aspektów immunopatogenezy kłębuszkowych zapaleń nerek ze szczególnym uwzględnieniem roli infekcji wirusowych.

- Od lat zajmuje się immunologią rzadkich chorób w populacji ogólnej. Chorobami dosyć częstymi wśród pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek tj. kłębuszkowym zapaleniem nerek. Obecnie mamy epidemię chorób przewlekłych tego narządu, które dotychczas nie  były tak podkreślane, jak choroby układu sercowo-naczyniowego czy też cukrzyca. Wśród tych chorób choroby nerek zajmują poczesne miejsce - podsumowuje swoje badania dr hab. Iwona Smarz-Widelska. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Dwóch Polaków znalazło się w finale Grand Prix Niemiec, ale żaden z nich nie sięgnął po końcowy triumf. Bartosz Zmarzlik, podobnie jak tydzień temu w Warszawie zajął drugie miejsce. Tym razem lidera Orlen Oil Motoru wyprzedził… były żużlowiec lubelskiej ekipy Mikkel Michelsen.

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem meczu z Karpatami Krosno, piłkarze Orląt Spomlek musieli pogodzić się ze spadkiem do IV ligi. Powód? Wygrana Podhala Nowy Targ z Sokołem Sieniawa. Biało-zieloni mimo wszystko starali się pokonać rywala z Podkarpacia. Prowadzili od 35 minuty jednak w dramatycznych okolicznościach przegrali 1:2.

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Tym razem skromnie wygrała drużyna Ireneusza Zarczuka. Janowianka szybko strzeliła gola w spotkaniu z Górnikiem II Łęczna, ale skończyło się „tylko” wynikiem 1:0. Tym samym gospodarze zmniejszyli straty do lidera – Lewartu Lubartów zaledwie do jednego punktu. Rywale grają jednak swój mecz w niedzielę, ze Stalą Kraśnik.

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Wieczysta Kraków w sobotę wieczorem zapewniła sobie awans do II ligi. Drużyna Sławomira Peszki pokonała Świdniczankę 1:0. Korki od szampanów w „Grodzie Kraka” wystrzeliły jednak dopiero kilka godzin później, bo swój mecz przegrała druga w tabeli Siarka Tarnobrzeg, która uległa Wisłoce Dębica 1:2.

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Łada szybko odpowiedziała na porażkę w Janowie Lubelskim. Drużyna Pawła Babiarza w sobotę koncertowo rozpoczęła mecz z Lublinianką. Między 15, a 27 minutą gospodarze zdobyli trzy gole. I chociaż po przerwie mieli sporo problemów, to wygrali 3:1.

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat
LUBLIN
galeria

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat

Z okazji 60-lecia istnienia wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechnika Lubelska przygotowała specjalny… mural. Na uroczystości rocznicowe stawili się nie tylko pracownicy i wykładowcy, ale też studenci i absolwenci z całej Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty