NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Zwrot akcji ws. wyborów rektora WUM po kontroli Ministerstwa Zdrowia. Jest stanowisko resortu

Autor: ML • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 25 kwietnia 2024 17:00Zaktualizowano: 25 kwietnia 2024 19:03

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej WUM o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów WUM o wszczęcie nowej procedury.

Zwrot akcji ws. wyborów rektora WUM po kontroli Ministerstwa Zdrowia. Jest stanowisko resortu
Izabela Leszczyna nakazała anulować trwające procedury w WUM. Fot. PAP/Piotr Nowak

 

Anulować procedury, ogłosić wybory od nowa

Przypomnijmy, o stanowisko rektora ubiegało się dwoje kandydatów - dotychczasowy rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong oraz prorektorka ds. personalnych i organizacyjnych prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska.
W ub. piątek rektor WUM poinformował, że nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską karę dyscyplinarną w związku z "uchybieniem godności zawodu nauczyciela akademickiego", sam zaś zrezygnował z udziału w wyborach. Sprawa wciąż odbija się w świecie polskiego szkolnictwa wyższego głośnym echem. Sprawą zajęło się Ministerstwo Zdrowia, które przeprowadziło kontrolę dokumentacji. Właśnie opublikowano stanowisko MZ w tej sprawie.

W piśmie z 25 kwietnia  minister zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej WUM o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów WUM o wszczęcie nowej procedury, w tym wybór nowego składu UKW oraz nowego kolegium elektorów – w celu zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru.

W uzasadnieniu Leszczyna wskazała, że „pierwotnie w procedurze wyborów na rektora WUM miało uczestniczyć dwoje kandydatów. Jeden kandydat zrezygnował, a co do drugiej kandydatury zaistniały okoliczności, które w ocenie ministra właściwego do spraw zdrowia budzą poważne i uzasadnione wątpliwości co do możliwości kontynuowania dalej procedury wyboru”.

- W dniu 19 kwietnia 2024 r. została kandydatce na rektora wymierzona kara dyscyplinarna upomnienia, a w dniu 22 kwietnia 2024 r. ukarana wniosła do właściwego sądu pracy odwołanie od kary. Ponadto w dniu 2 marca 2024 r. Kwestor WUM zawiadomiła właściwą prokuraturę rejonową o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kandydatkę – wskazano w piśmie.

- Nie bez znaczenia jest fakt, że wybór rektora w obecnie trwającej procedurze nie gwarantowałby poprawności wyboru w przypadku negatywnego orzeczenia właściwych sądów. Doprowadziłoby to do sytuacji wygaśnięcia mandatu rektora z mocy prawa – dodała minister, powołując się na przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którymi osoba ukarana karą dyscyplinarną nie może pełnić funkcji rektora.

- Mając na uwadze dobro Uczelni oraz jej przyszłość, podjęcie przez UKW odpowiednich działań (w tym uchwał), tak aby anulować obecne postępowanie w sprawie wyboru rektora, co pozwoli nie dopuścić do sytuacji wygaśnięcia mandatu rektora z mocy prawa w trakcie kadencji. Natomiast w dalszej kolejności odpowiednie organu WUM powinny podjąć działania mające na celu wszczęcie nowej procedury wyboru rektora, w tym wybór nowej UKW i nowego kolegium elektorów, tak aby zapewnić pełen obiektywizm tego wyboru – podsumowała swoje stanowisko  Izabela Leszczyna.




Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum