Drastyczny wzrost liczby zachorowań na odrę. Wiadomo, gdzie jest najwięcej zachorowań

Ministerstwo Zdrowia apeluje do obywateli o zadbanie o szczepienia przeciw poważnej chorobie zakaźnej. Jaką? Chodzi o odrę. Ostatnio wzrosła liczba zachorowań na tę wirusową chorobę, która może się skończyć poważnymi powikłaniami.

Czym jest odra? Jest to wirusowa choroba zakaźna wieku dziecięcego, która może powodować powikłania, niekiedy bardzo poważne. Jakie? Między innymi zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie mózgu. Dzięki szczepieniom ochronnym udało się ją eradykować, ale obecnie znów powraca. W Polsce zidentyfikowano dziewięć ognisk tej choroby, a rząd apeluje do obywateli o ostrożność i zadbanie o szczepienia. 

Zobacz wideo Jakie zachowania naszego niemowlaka powinny nas zaniepokoić? "Płacz przy piersi może być takim zachowaniem"

W Polsce jest dziewięć ognisk odry. Są kontrolowane przez Główny Inspektorat Sanitarny

W wielu krajach Europy i Azji w ostatnich latach niebezpiecznie wzrosła liczba zachorowań na odrę. Najwięcej przypadków odnotowano w Wielkiej Brytanii (183 przypadki), Kazachstanie (13667 przypadki), Rosji (10710 przypadków), Kirgistanie (5452 przypadki) i Turcji (4584 przypadki). Dziewięć ognisk choroby i niemal 100 przypadków zachorowania pojawiło się też w Polsce w ostatnich kilku tygodniach. Są to takie miasta jak Poznań, Warszawa, Wrocław czy Lublin. Aż 30 proc. przypadków wymaga hospitalizacji - podkreśliła krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z RMF FM i dodała:

Większość osób, które zachorowały, nie była w ogóle szczepiona przeciwko odrze. Mamy też część osób, które były szczepione pojedynczą dawką. W przypadku odry największą skuteczność uzyskujemy, gdy mamy komplet szczepień, czyli dwie dawki szczepionki.

Jak ustalił RMF FM, wzrost liczby zachorowań na odrę zapoczątkowało dziecko, które wraz z rodzicami przyjechało z Niemiec do Polski, aby odwiedzić rodzinę kilka tygodni temu. Dlatego sanepid, jak i Ministerstwo Zdrowia apelują do obywateli, zarówno dorosłych, jak i dzieci, aby sprawdzili stan swoich szczepień, a jeśli ich nie ma lub są niepełne, to je uzupełnili. Zwłaszcza że odra może prowadzić do poważnych powikłań.

Wzrost zachorowań na odrę. Jak rozpoznać tę chorobę? I jak leczyć? To trzeba wiedzieć

Odra to wirusowa choroba wieku dziecięcego, stąd najbardziej są narażone niemowlęta i małe dzieci, ale zachorować może każdy, bez względu na wiek. A po czym można rozpoznać tę chorobę? Oto najważniejsze objawy odry:

  • wysoka gorączka powyżej 39 stopni Celsjusza,
  • nieżyt nosa i spojówek,
  • kaszel,
  • światłowstręt,
  • niekiedy obrzęk powiek
  • plamki Koplika - białawe przebarwienia na błonie śluzowej policzków na wysokości dolnych zębów trzonowych,
  • wysypka - na początku jasnoróżowa i drobnoplamista, potem gruboplamista, ciemnoróżowa i zlewająca się, na początku pokrywa czoło i skórę za uszami, a następnie całe ciało.

A jak leczyć odrę? Niestety na tę chorobę zakaźną nie ma na konkretnego leku. Stąd leczenie jest jedynie objawowe i polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwkaszlowych, dbaniu o higienę, zwłaszcza skóry i błon śluzowych, w tym jamy ustnej. Ważne jest także dobre nawodnienie, odżywienie oraz dostęp do świeżego i chłodnego powietrza. We wskazanych przypadkach warto suplementować też witaminę A. Nie podaje się antybiotyków, chyba że wystąpiło nadkażenie bakteryjne.

Czy ty i twoje dziecko macie komplet szczepień na odrę?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.