2 procent to za mało? Andrzej Duda apeluje do państw NATO / Briefing z Europy

Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda [Shutterstock/Gints Ivuskans]

W obecnej sytuacji ustalony przez NATO próg 2 proc. PKB wydatków na obronność to już za mało i trzeba wydawać więcej, uważa prezydent | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy

 

WARSZAWA

2 procent to już za mało. Prezydent Andrzej Duda wezwał inne państwa NATO, żeby wydawały na obronność co najmniej 3 proc. PKB. Według niego sytuacja się zmieniła i ustalenia z 2014 roku już nie wystarczą.

CAŁY ARTYKUŁ PONIŻEJ

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Duda: Państwa NATO powinny przeznaczać na obronność co najmniej 3 proc. PKB

Według prezydenta 2 proc., czyli próg, który państwa NATO miały osiągnąć do 2024 roku, to w świetle obecnej sytuacji za mało. 

EUROPA

Co z pomocą dla Ukrainy? Polska znajduje się w europejskiej czołówce względem wartości pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie, wynika z najnowszych danych Kiel Institute for the World Economy. Unijnym liderem pozostają Niemcy, a Europa prawie zdążyła już dogonić USA.

CAŁY ARTYKUŁ PONIŻEJ

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Polska wśród unijnych liderów pomocy wojskowej dla Ukrainy [RAPORT]

Nasz kraj przekazał Ukrainie prawie pół procenta PKB.

BERLIN

Kontrowersyjny kandydat. Kierownictwo AfD potwierdziło, że Maximilian Krah będzie kandydatem wiodącym partii w wyborach do PE, mimo że jego współpracownik został aresztowany za szpiegostwo. Niedługo później pojawiły się doniesienia, że sam Krah znajduje się w centrum zainteresowania służb.

CAŁY ARTYKUŁ PONIŻEJ

(Kjeld Neubert | EURACTIV.de | Tłumaczenie Krzysztof Ryncarz)

Niemcy: Kandydat wiodący AfD współpracował z chińskimi służbami?

Kierownictwo partii AfD potwierdziło, że Maximilian Krah będzie jej kandydatem wiodącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego, mimo że jego współpracownik został aresztowany za szpiegostwo.

RZYM

Zmiana prawa aborcyjnego. Włochy przyjęły niedawno kontrowersyjną ustawę przyznającą grupom antyaborcyjnym dostęp do placówek, w których kobiety rozważają przerwanie ciąży. Doprowadziło to do wznawia dyskusje na temat aborcji, zalegalizowanej 46 lat temu.

CAŁY ARTYKUŁ PONIŻEJ

(Alessia Peretti | EURACTIV.it | Tłumaczenie Krzysztof Ryncarz)

Włochy: Antyaborcyjni aktywiści z wstępem do klinik aborcyjnych

Włochy przyjęły niedawno kontrowersyjną ustawę przyznającą grupom antyaborcyjnym dostęp do placówek, w których kobiety rozważają przerwanie ciąży, wznawiając dyskusje na temat aborcji w kraju, który zalegalizował ten zabieg 46 lat temu.

BRATYSŁAWA

Rząd przejmuje media? Rząd Roberta Ficy zatwierdził kontrowersyjną ustawę mającą na celu zacieśnienie kontroli państwa nad publicznym nadawcą RTVS. Pomimo nieznacznych zmian w ostatecznym projekcie krytycy nadal ostrzegają, że stanowi ona zagrożenie dla wolności mediów na Słowacji.

CAŁY ARTYKUŁ PONIŻEJ

(Natália Silenská | EurActiv.sk | Tłumaczenie Kinga Basińska)

Słowacja: wolność mediów nadal zagrożona?

Słowacki rząd zatwierdza ustawę mającą na celu zmianę nadawcy publicznego.